Volkswagen, Porsche ve Audi, Tesla'nın elektrikli araç şarj ağını kullanacak

Volkswagen, 2025 yılına kadar Tesla'nın Supercharger ağına erişim sağlamak için çalışıyor. Bu sayede elektrikli araç sahipleri, farklı markaların şarj noktalarını kullanabilecek.
Volkswagen, Porsche ve Audi, Tesla'nın elektrikli araç şarj ağını kullanacak

Bilindiği gibi elektrikli araç şarj altyapısının standartlaşması, farklı otomobil üreticilerinin aynı şarj noktalarını kullanarak şarj edilebilirlik ve kullanıcı deneyimini iyileştirmesi anlamına geliyor. Bu standartlar, kullanıcıların farklı markalara ait elektrikli araçları, herhangi bir standart şarj noktasında kolaylıkla şarj edebilmesini sağlıyor. Bu noktada önemli bir gelişme yaşandı.

Alman otomobil markası Volkswagen, mevcut elektrikli araç sahiplerinin Tesla'nın Supercharger ağına erişebilmesi için adaptör çözümleri üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu çözümlerin 2025 yılına kadar tamamlanması ve aynı yıl içinde yeni Volkswagen elektrikli araçlarının Tesla'nın şarj bağlantı noktalarıyla donatılması planlanıyor. Bu anlaşmanın sonucunda müşterilere Kuzey Amerika'da 15 bin Supercharger lokasyonuna erişim sağlanması hedefleniyor.

Aslında Audi, Bentley, Bugatti, Porsche ve Lamborghini gibi büyük markalara sahip olan Volkswagen Grubu, Tesla'nın şarj teknolojisine diğer rakiplerinden daha geç uyum sağlamış oldu. Bu yüzden bu gelişme oldukça kritik.

Tesla, şarj teknolojisini diğer üreticilere açmak için Kasım 2022'de Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) adı altında yeniden yapılandıracağını duyurmuştu. Bu gelişmeye ilk Ford öncülük etmiş ve ardından GM gibi diğer markalar da bu standarta uyum sağlamıştı. Ancak Volkswagen tarafından Tesla ile görüşmelerde olduklarına dair bazı duyumlar dışında net bir açıklama gelmemişti.

Bir taraftan Tesla'nın Supercharger ağı uzun bir süre boyunca yalnızca Tesla araç sahiplerine açıktı. Bu durum, Tesla'nın en büyük avantajlarından biri olarak kabul ediliyordu. Tesla'nın dünya genelinde 45 bin Supercharger'a sahip olduğunu belirtiliyor. Bunların 12 bini ABD'de bulunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.