Elektrikli scooter şirketi Bird iflas başvurusunda bulundu

2017 yılında eski Lyft ve Uber yöneticisi Travis VanderZanden tarafından kurulan Bird, Chapter 11 kapsamında iflas başvurusunda bulundu.
Elektrikli scooter şirketi Bird iflas başvurusunda bulundu

Bird, Chapter 11 kapsamında iflas başvurusunda bulundu. Şirket, basın açıklamasında, bilançosunu güçlendirmeyi amaçlayan bir finansal yeniden yapılandırma sürecine girdiğini ve şirketin uzun vadeli, sürdürülebilir büyüme arayışında normal şekilde faaliyet göstermeye devam ettiğini doğruladı.

Chapter 11 nedir?

Bilmeyenler için Chapter 11, ABD'de işletmelerin borçlarını yeniden yapılandırma ve işletmelerini sürdürme imkanı sağlayan bir yasal süreç. Temel olarak finansal yükümlülüklerini yerine getiremeyen ve alacaklılardan korunmaya ihtiyaç duyan işletmeler için tasarlanan Chapter 11'a başvuran bir işletme, iflas mahkemesine bir yeniden yapılandırma planı sunabilir ve bu plan işletmenin operasyonlarını sürdürme şeklini açıklayabilir. Bu süreçte, işletme yönetimi genellikle görevde kalmaya devam eder ve plan, borçlarını ödemek veya yeniden yapılandırmak için uygun bir zaman çerçevesi içinde hareket etmeyi amaçlar.

Bird'de neler oluyordu?

2017 yılında eski Lyft ve Uber yöneticisi Travis VanderZanden tarafından kurulan Bird, 2021'in sonlarında bir SPAC birleşmesi yoluyla halka açıldı, ancak şirketin hisse senedi sürekli bir düşüşe geçti. Şirketin New York Borsası'na (NYSE) ilk girişinde 2 milyar dolardan fazla olan piyasa değeri 12 ay sonra sadece 70 milyon dolara düştü. Bu düşüş NYSE'nin Bird'ün hisse fiyatının çok düşük olduğuna dair bir uyarı yayınlamasına neden oldu.

Bunların ardından hisse fiyatı düşmeye devam ederken, Travis VanderZanden haziran ayında şirketten ayrıldı ve şirket eylül ayında New York Borsası'ndan çıkarıldı. Ayrıca Bird, rakibi Spin'i 19 milyon dolara satın aldıktan kısa bir süre sonra bir dizi işten çıkarma kararı aldığını duyurmuştu. Bird, 2022 yılında da Almanya, İsveç ve Norveç pazarlarından tamamen çıkacağını açıklamıştı.

Chapter 11 ile Bird'ü bekleyenler

Chapter 11, Bird'ün günlük operasyonlarını aksatmadan mali durumunu yeniden yapılandırmasını sağlayacak ve mevcut kredi verenler arasında yer alan Apollo Global Management bölümü MidCap Financial, iflas işlemleri boyunca 25 milyon dolar finansman sağlayacak. Nihai hedef Bird'ün varlıklarını satmak. Bu kapsamda "stalking horse" olarak adlandırılan bir anlaşma ile Bird'den mümkün olduğunca fazla değer elde etmek için tasarlanmış bir ihale süreci başlatılacak ve kredi verenler önümüzdeki dört ay boyunca işleri dışarıdan taliplere açmadan önce temel bir teklif belirleyecek.

Ayrıca açıklamaya göre, geçici CEO Michael Washinushi yeniden yapılandırma öncesinde ve sonrasında görevine devam edecek.

Bird'de neler olacağını ilerleyen dönemde hep birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.