Amazon'un yapay zeka görüntü oluşturucusu: Titan Image Generator

Amazon'un Titan üretimsel yapay zeka modelleri ailesinin bir parçası olan Titan Image Generator, yeni görüntüler oluşturabiliyor veya mevcut görüntüleri özelleştirebiliyor.
Amazon'un yapay zeka görüntü oluşturucusu: Titan Image Generator

Yapay zekanın son birkaç aydır, hatta belki de geçtiğimiz yıl boyunca ne denli talep gördüğü artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu talep küçük şirketlerden teknoloji devlerine herkesi harekete geçirdi ve şirketleri bu alanda adımlar atmaya zorladı. Özellikle Silikon Vadisi'nin önde gelen isimleri, yapay zeka pastasından pay kapmak için ciddi bir yarışa girdi ve bu yarışın sonunda birçok ürün karşımıza çıktı. Amazon da bu yarışa katılan şirketlerden biri.

Dün sizlerle AWS re:Invent etkinliğinde tanıtılan yeniliklerin bazılarını paylaşmıştık. Bu yeniliklerden biri de şirketin yapay zeka görüntü oluşturucusu Titan Image Generator oldu. Amazon'un Titan üretimsel yapay zeka modelleri ailesinin bir parçası olan Titan Image Generator, yeni görüntüler oluşturabiliyor veya mevcut görüntüleri özelleştirebiliyor.

Amazon, Titan Image Generator'ın geniş bir etki alanı yelpazesinde çeşitli veri kümeleri üzerinde eğitildiğini; isteğe bağlı olarak özel veri kümeleri üzerinde ince ayar yapılabileceğini, ayrıca önyargı için yerleşik hafifletmeler içerdiğini söylüyor. Bunun yanı sıra şirket, bu veri kümelerinin tam olarak nereden geldiğini ve Titan Image Generator'ı eğitmek için kullanılan görüntülerin tüm yaratıcılarından izin alıp almadığını ya da onlara tazminat ödeyip ödemediğini ise açıklamadı.

Amazon, Titan Image Generator tarafından üretilen görüntülerle telif hakkını ihlal etmekle suçlanan müşterileri yapay zeka tazminat politikasına uygun olarak koruyacağını da iddia etti. Tüm bunlara ek olarak Titan Image Generator ile oluşturulan görüntülerin varsayılan olarak bir filigranla birlikte geleceği ve bunun yapay zeka tarafından üretilen yanlış bilgi ve kötüye kullanım görüntülerinin yayılmasını azaltmaya yönelik bir girişim olduğu belirtildi.

Titan Image Generator'ı kullanmak için Amazon Bedrock'a giriş yapmak gerekiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.