İsviçre merkezli hidrojen depolama çözümleri şirketi GRZ, Sabancı Ventures'tan yatırım aldı

GRZ ile birlikte Sabancı Ventures’ın bugüne kadar doğrudan yatırım yaptığı şirket sayısı da 10’a yükseldi. 
İsviçre merkezli hidrojen depolama çözümleri şirketi GRZ, Sabancı Ventures'tan yatırım aldı

İsviçre merkezli hidrojen depolama ekipmanı üreticisi GRZ Technologies SA (GRZ), Sabancı Holding’in Kurumsal Girişim Sermayesi Fonu Sabancı Ventures'tan yatırım aldı. Yatırımın finansal detayları henüz paylaşılmadı. 

Girişimin faaliyet alanı 

Lozan’daki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL) çıkışlı bir şirket olan GRZ, metal hidrürleri kullanarak hidrojen depolama sistemleri, hidrojen enerji sistemleri ve termokimyasal hidrojen kompresörleri üretimi gerçekleştiriyor. Paylaşılan bilgilere göre; 2017 yılında kurulan GRZ’nin hidrojen alanındaki araştırma ve geliştirme çalışmaları 1990’lı yıllara kadar uzanıyor

GRZ tarafından üretilen ekipmanlar aynı zamanda, güneş ve rüzgar enerjisinden elde edilen elektriği hidrojen kullanarak depolama olanağı sağlayan hidrojen tabanlı enerji depolama sistemlerinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesinde kullanılıyor.

Sabancı Ventures'ın yeşil hidrojen alanındaki yatırımları

Sabancı Ventures'ın 2020 yılının son aylarında kurulduğunu hatırlatalım. Sabancı Ventures, şimdiye kadar 9 girişime yatırım yapmıştı. GRZ ile birlikte Sabancı Ventures’ın bugüne kadar doğrudan yatırım yaptığı şirket sayısı da 10’a yükseldi. 

Sabancı Ventures'ın yeşil hidrojen alanındaki ilk yatırımı ise geçtiğimiz aylarda tamamlandı. Kurum, Singapur merkezli SungreenH2’ye yatırım yaptığını açıklamıştı. Sabancı Topluluğu'nun, Asya Pasifik bölgesinden sonra, Avrupa merkezli GRZ’ye de yatırım yaparak yeşil hidrojen alanındaki küresel büyüme kararlığını ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.. 

Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Gökhan Eyigün, Sabancı Topluluk Vaadi’nin merkezinde yer alan sürdürülebilir yaşama hizmet etmeyi en öncelikli yatırım kriteri olarak gördüklerini ifade etti: 

“Yeşil hidrojen ekosistemine öncülük eden, bu ekosistem içerisinde erken aşamada konumlanan bir Topluluk olabilmek, bizim sürdürülebilirlik ve yeni ekonomi odaklı büyüme stratejimizin en önemli unsurlarından biri. Bugün birçok Topluluk şirketimiz bu alanda önemli yatırımları hayata geçirmiş durumda. Bu yatırımlarımız tüm hızıyla devam ederken, bunlarla eş zamanlı olarak, Kurumsal Girişim Sermayesi Fonumuz Sabancı Ventures aracılığıyla da, özellikle bu alandaki ekipman üretici girişimlerin yol arkadaşı oluyor; onların küresel büyüme yolculuklarına eşlik ediyoruz. Bu yıl içinde, ilk olarak Singapur merkezli SungreenH2’ye ve şimdi de İsviçre merkezli GRZ’ye yatırım yaparak, bu alandaki kararlılığımızı da ortaya koymuş durumdayız. Dünya’nın Sabancı’sı olarak, geleceğin teknolojilerinin müşterisi değil, geliştiricisi olma vizyonumuzu, yeni yatırımlarla pekiştirmeye devam edeceğiz” 

GRZ Technologies SA CEO'su Noris Gallandat ise konu hakkında şu açıklamayı paylaştı:

“Sabancı ile bu stratejik ortaklığa girmekten büyük mutluluk ve heyecan duyuyoruz. Bu iş birliğinin GRZ'yi bir sonraki seviyeye taşıyacağına ve teknolojimiz için büyük fırsatlar yaratacağına eminiz. Yeni pazarlara açılma ve çözümlerimizi ticarileştirme hedeflerimiz için Sabancı’nın bizim için en doğru ortaklardan biri olduğuna inanıyoruz.”

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.