DEİK'ten Web3 adımı

Roofstacks Kurucusu ve CEO’su Burak Soylu, Web 3.0 ve Blockchain Komitesi için Başkan olarak görevlendirildi.
DEİK'ten Web3 adımı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK,) odağına Blockchain ve Web 3.0 teknolojilerini alan Web 3.0 Blockchain Komitesi’ni kurdu. Roofstacks Kurucusu ve CEO’su Burak Soylu, Web 3.0 ve Blockchain Komitesi için Başkan olarak görevlendirildi. Burak Soylu, aynı zamanda GoArt Metaverse'ün kurucusu ve CEO'su olarak da görev yapıyor. 

Komite, iş dünyasındaki kullanım örnekleri giderek artan bu yeni teknolojilerin Türkiye’de en doğru şekilde ele alınması için harekete geçmeyi hedefliyor. Aynı şekilde uygulanabilir yol haritaları oluşturulması da amaçlanıyor. 

DEİK, Türkiye'nin ekonomik büyümesini destekleyen bir platform olarak faaliyet göstermekte. DEİK ’in bu hamlesi Web 3.0 ve blockchain teknolojilerinin ivmesini Türkiye'deki ekosisteme etkili şekilde taşıyabilir. Bununla beraber bu adım, halihazırda yüksek oranda kripto benimsemesine sahip Türkiye’nin, Web 3.0 ve blockchain teknolojileri alanında dünyada öncü bir pozisyon kazanmasını destekleyebilir. 

Roofstacks ise 2015 yılından itibaren turizm, fintech, oyun ve metaverse alanlarında teknolojiler üretiyor.

Roofstacks Kurucu ve CEO’su Burak Soylu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

"Türkiye’nin hem coğrafyamızda hem de globalde Web 3.0 ve blockchain teknolojileriyle oluşturacağı uygulama örnekleri ve regülasyonlarla öncülük etmesinin yolunu da açmış oluyoruz." 

"Teoride değil hem iş yapışımızı hem de ticari getiriyi pozitif etkileme potansiyeli yüksek bu teknolojilerin farkındalığını ve uygulamalarını artırmak benim de önceliğim olacak. DEİK Web 3.0/Blockchain Komite Başkanlığı görevimde de ülkemizin bu alanda ilerlemesi adına tüm gücümle çabalayacağım.”

2024 yılına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı içinde yer alan bilgilere göre dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlere yönelik mevzuat çalışmalarının sürdürüldüğü dile getirildiğini sizlere aktarmıştık

Yıllık Program içinde geçen "dijital sanal varlıklar" ile birlikte tam olarak hangi ürün ve teknolojilerin kastedildiği ise paylaşılmadı. Söz konusu dijital sanal varlıklar içinde kripto paraların ve geçtiğimiz yıl oldukça popüler olan NFT'lerin yer alacağını söylemek yanlış olmayacaktır. DEİK'in de bu yeni Web 3.0 Blockchain Komitesi ile geleceğe yönelik önemli bir adım attığını söylemek mümkün. 

Yorumlar
  1. İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    Yorum Yazmak için Giriş Yap
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.