Binance Blockchain Week 2023 İstanbul’da neler yaşandı?

8-9 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleşen Binance Blockchain Week 2023 İstanbul’un önce çıkan detaylarlarına birlikte bakalım. 
Binance Blockchain Week 2023 İstanbul’da neler yaşandı?

Binance Blockchain Week, küresel Web3 ve blockchain topluluğunu İstanbul’da bir araya getirdi. 8-9 Kasım tarihlerinde gerçekleşen Binance Blockchain Week 2023 İstanbul’un önce çıkan detaylarlarına birlikte bakalım. 

Binance Bölgesel Pazarlar Başkanı Teng: “Son üç yıldır Türkiye’de dijital varlıklara sahip olma trendinde keskin bir yükseliş söz konusu”

Etkinliğin ilk gününde dünyadan ve Türkiye’den alanında uzman isimlerin katıldığı panellerde Web3, blockchain ve kripto alanlarında geleceğe yönelik öngörüler ve ekosistemin geliştirilmesi için atılması gereken adımlar konuşuldu. 

Organizasyonun açılış konuşmasını gerçekleştiren Binance Bölgesel Pazarlar Başkanı Richard Teng konuşmasında yeni Binance Web3 Wallet'ı duyurdu. Ayrıca Teng, yaptığı konuşamda Türkiye'nin dijital varlıklara sahip olma trendindeki yükselişe de dikkat çekti: 

“Son üç yıldır Türkiye’de dijital varlıklara sahip olma trendinde keskin bir yükseliş söz konusu ve daha da önemlisi dijital varlıklardaki işlem sayısı artmaya devam ediyor. Türkiye, dijital varlıkların işlem hacmi açısından dünyada en üst sıralarda yer alıyor. Türkiye’nin bu alanda geleceği çok parlak ve biz de Binance olarak bu ilerlemeyi desteklemeye devam etmek istedik. Bu nedenle imzamıza dönüşen önemli bir etkinliğimizi bu güzel şehirde düzenliyoruz.” 

Web3 ekosisteminin güçlendirilmesinde yerel kuruluşların rolü

Binance Bölgesel Piyasalar Başkanı Teng’in açılış konuşmasının ardından paneller gerçekleştirildi. “Kripto: Küresel Bir Dönüm Noktası” başlıklı günün ilk paneli Binance TR Pazarlama Direktörü Harika Eldoğan moderatörlüğünde TRON DAO Ekosistem Geliştirme Başkanı Dave Uhryniak, Mindstone Blockchain Labs CEO’su Tansel Kaya ve Binance Bölgesel Piyasalar Başkanı Richard Teng’in katılımıyla gerçekleşti. 

Panelde yerel girişimlerin küresel kripto para piyasalarının büyümesine nasıl katkıda bulunabileceği konuşuldu. Ayrıca yerel kuruluşlarla güçlenen küresel Web3 ekosistemlerini inşa ederken hangi stratejilere ihtiyaç olduğu da tartışıldı. 

Panelde, yerel ekosistemlerin gelişmesi, büyümesi ve katkıda bulunabilmesi için regülasyonların çok önemli olduğu vurgulandı. Buna ek olarak konunun teknik eğitiminin yanı sıra, kamuoyunun da Web3 ve blockchain teknolojinin hayatlarına sunacağı faydalar hakkında eğitilmesinin önemine de dikkat çekildi. 

“Türkiye teknolojiye adaptasyonda en iyi beş ülke arasında”

Binance Blockchain Week 2023 İstanbul kapsamında Binance TR Genel Müdürü Mücahit Dönmez’in moderatörlüğünde, DEİK Dijital Teknolojiler İş Konseyi Başkanı Erdem Erkul, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat’ın katılımıyla “Yenilikçi Türkiye” başlıklı panel gerçekleşti. Panelde, Türkiye’nin teknolojik yeniliklere adaptasyon konusunda en iyi beş ülke arasında yer aldığı paylaşıldı. Bununla beraber, merkeziyetsiz finanstan faydalanan yaklaşık 7 milyon kişinin bulunduğu da panelde açıklandı.

Ayrıca Türkiye’nin mobil teknolojilere hızlı adaptasyonu sayesinde çok iyi bir Web2 altyapısına sahip olduğu belirtilirken, bunun Web3’e adaptasyon için oldukça değerli olduğu vurgulandı. Panelde paylaşılanlara göre; kripto alanı, henüz regüle bir alan olmamasına rağmen, sektördeki oyuncular ahlaki sorumluluklarını yerine getirerek çalışmalar yürütüyor. Bu nedenle, Türkiye’de finans alanında Web3’ün gelişiminin daha hızlı olacağı düşünülmekte. 

Binance'den deprem kurtarma çalışmaları için AHBAP’a 100 bin dolar tutarında bağış

Binance Blockchain Week 2023 İstanbul’a AHBAP’ın Kurucusu ve Başkanı Haluk Levent de konuşmacı olarak katıldı. Bu noktada deprem bölgesinde halihazırda süren yeniden inşa çalışmalarının bir parçası olmak üzere Binance’in AHBAP'a 100 bin dolar tutarında kripto para bağışı yaptığını belirtelim. 

Haluk Levent Şubat ayında gerçekleşen deprem felaketlerinin ardından AHBAP’ın gerçekleştirdiği çalışmalarda kripto topluluğunun bağışlarının önemine değindi: 

"Güvenli bir eve sahip olmak, mağdur aileler için son derece önemli. Zira bu ailelerin hayatlarına yavaş yavaş normallik, istikrar ve bağımsızlık kazandırmalarına yardımcı oluyor. Binance'in bugünkü bağışı AHBAP’ın çabalarını büyük ölçüde destekleyecek ve daha fazla aileye fayda sağlamamıza olanak tanıyacak. Bu aynı zamanda kripto paranın iyilik için nasıl kullanılabileceğinin de bir kanıtı.”

Haluk Levent’in konuşmasının ardından EY Türkiye Blockchain Masası Başkanı Esra Özdemir ve UNICEF Gelişen Teknolojiler İnovasyon Yöneticisi Shane O’Connor, "İyilik için Kripto: İnsani Yardım Kurallarının Yeniden Yazılması” başlıklı panel ile sahnedeydi. Panelde paylaşılanlara göre; blockchain'in temel özellikleri, dünya genelinde yerel düzeyde çok sayıda hayatı değiştiriyor. Panelde, şeffaflık, hız ve teknolojinin devrim yaparak insani yardımı nasıl dönüştürdüğü konuşulurken, bu yardımların nasıl hayat kurtararak fark yarattığı da aktarıldı. 

Etkinliğin ilk günü Binance Uyum Başkanı Noah Perlman’ın konuşması ile tamamlandı. 

Web3 ve Kriptonun Geleceği

Binance Blockchain Week 2023 İstanbul’un ikinci gününde Web3 ve kripto para sektörünün bir sonraki milyar kullanıcıya nasıl ulaşabileceği ve onlara nasıl hizmet edebileceğine odaklanıldı. Bu bağlamda, Web3’in sunduğu fırsatlar, zorluklar, trendler ve vizyonlar çeşitli paneller, konuşmalar ve atölye çalışmaları ile detaylandırıldı.

Etkinlikte, Web3’in kadınlara sunduğu fırsat eşitliği, Web3 oyunlarının seviye atlaması, Web3 dünyasında Web2’yi deneyimlemek, Türk Web3 projeleri tanıtım turu, bir sonraki boğa dönemine hazırlanmak, blok zinciri teknolojisinde güven inşası, Trust Wallet’ın yeniden markalama serüveni gibi konular öne çıktı. 

Binance Blockchain Week 2023 İstanbul’un ikinci gününün açılış konuşmasını Binance CMO’su Rachel Conlan geçekleştirdi. Conlan, konuşmasında blockchain teknolojisinin nasıl etkinleştirildiği ve hikayelerin nasıl anlatıldığı konusunda farklı bir zihin yapısına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Buna ek olarak Conlan, Binance’in kullanıcı geri bildirimlerini ürün ve hizmetlerini geliştirmek için nasıl kullandığını ve 1 milyar kullanıcıya ulaşma hedeflerini paylaştı. Conlan, Türkiye’nin Web3 ve kriptodaki yüksek potansiyelinden övgüyle bahsederken, Binance Blockchain Week’i bu yıl İstanbul’da düzenlemeye bu potansiyel nedeniyle karar verdiklerini belirtti: 

“İstanbul’da ekosistem çok canlı ve sürekli gelişiyor. Türkiye globalde büyüklük anlamında dördüncü, yakında üçüncü olacak. Dolayısıyla bu pazardan öğreneceğimiz çok şey var”

Rachel Conlan, Binance Blockchain Week gibi fiziksel etkinliklerin, özellikle Web3 alanındaki iş birliğini teşvik etmeye nasıl katkıda bulunduğunu anlattı. Sözlerini noktalarken Conlan, daha fazla tartışma ve katılım fırsatı sunmak için Binance olarak gerçekleştirdikleri çalışmaları aktardı. 

Trust Wallet'ın yeni adı: MoonPay Wallet 

Trust Wallet’ın CEO’su Eowyn Chen, Binance Blockchain Week İstanbul’un ikinci gününde Trust Wallet'ın yeni adının MoonPay Wallet olacağını açıkladı. MoonPay Wallet, Trust Wallet'ın mevcut özelliklerini ve kullanıcı deneyimini korurken, yeni özellikler ve geliştirmeler de sunacak. Bu yeni özellikler arasında, daha geniş bir kripto para listesi, daha iyi güvenlik özellikleri ve daha kolay kullanım yer alıyor.

Web3 ve Blockchain'in kadınlara sunduğu fırsat eşitliği 

Ayrıca Binance Blockchain Week İstanbul’un ikinci gününde Web3 ve blockchain teknolojilerinin kadınlara sunduğu fırsat eşitliği, kariyer gelişimi, finansal özgürlük, sosyal etki gibi konular konuşuldu. Etkinliğe katılan kadın liderler, Web3 ve blockchain teknolojilerinin kadınların hayatlarını nasıl değiştirdiğini, karşılaştıkları zorlukları ve başarı öykülerini anlattılar.

Web3 oyunları ve metaverse

Web3 oyunları ve metaverse ise etkinliğin diğer bölümünü oluşturan en önemli konulardan biriydi. Blockchain teknolojisi ile oyun sektörünü birleştiren, Web3 oyunlarının ve metaverse’ün sektördeki durumu, geleceği, trendleri, zorlukları ve fırsatları ele alındı. Etkinliğe katılan Web3 oyun geliştiricileri, projelerini tanıtırken, bu alandaki deneyimlerini de paylaştılar.

Etkinlikte ayrıca, Türk Web3 projeleri tanıtım turu da gerçekleştirildi. Bu turda, Türkiye’den blockchain ve Web3 teknolojileri alanında faaliyet gösteren girişimler, projelerini ve vizyonlarını anlattı. Böylece etkinlikte, Türkiye’nin Web3 ve blockchain teknolojilerine açık bir ülke olduğu vurgulandı. Aynı şekilde ülkemizde bu alanda yüksek bir potansiyel ve yetenek olduğuna dikkat çekildi. 

Binance CEO’su CZ: “Kripto varlık sektörü için önemli bir pazar olan Türkiye’yi desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Binance Blockchain Week 2023 İstanbul’un son gününe Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) açıklamaları damga vurdu. Etkinliğin kapanış konuşmasını gerçekleştiren CZ, kripto varlık sektörü için önemli bir pazar olan Türkiye’yi desteklemeye devam edeceklerini belirtti. CZ, bu çerçevede kullanıcıların taleplerini önceliklendirerek topluluk iş birliklerini artıracaklarının altını çizdi. 

CZ konuşmasında, Bitcoin fiyatının geleceği ile ilgili görüşlerini paylaştı. Bitcoin fiyatının tarihsel olarak her dört yılda bir 100 kat arttığını ifade eden CZ, bu yıl da fiyatın 100 bin dolar seviyesine ulaşabileceğini söyledi. CZ'nin aktardıklarına göre; kripto para sektörünün büyümesi ve gelişmesi için düzenleyici netliğe ihtiyaç bulunmakta. Binance, düzenleyicilerle iş birliği yapmaya hazır ancak kullanıcıların çıkarlarını korumak için de mücadele edecek. 

CZ konuşmasında ayrıca Binance’in yeni ürünü olan Web3 Wallet’tan da bahsetti. Bir cüzdan uygulaması olan Web3 Wallet sayesinde kullanıcılar, Web3 uygulamalarına kolayca erişebilecek, kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde saklayabilecek ve yönetebilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.