İlker Güneş: "Turkcell Yeni Teknolojiler GSYF ile 6 girişime yatırım yaptık."

İlker Güneş, bu ortamda 3 ila 5 yıllık şirket stratejilerinin artık geçerliliğini yitirdiğini ifade ederken, artık stratejilerin 3 ila 6 aylık periyotlar ile değerlendirip sorgulanması gerektiğini ifade etti. 
İlker Güneş:

Türkiye'nin lider girişimcilik ve teknoloji konferansı Webrazzi Summit 2023, bugün Wyndham Grand İstanbul Levent'te gerçekleşti. Turkcell Dijital Kanallar Direktörü İlker Güneş "Öngörü Tuzakları ve Pusulasını Arayan Markalar" başlıklı oturumuyla Webrazzi Summit sahnesindeydi. 

Konuşmasında "hayalet senaryolar" kavramını aktaran İlker Güneş, irketlerinizde neyi değiştirmekte zorlanıyorsanız, arkasında hayalet senaryo vardır." dedi. İlker Güneş'in aktardıklarına göre hayalet senaryolar, veriye dayalı olsa da; tutmayan tahminleri temsil ediyor. 

Hayalet senaryolarla ilgili olarak İlker Güneş konuşmasında Pandemi, Çip Krizi, Finansal Krizler, Enerji ve Su Krizi gibi dünyayı etkisi altına alan sorunlardan bahsetti. Güneş bu bağlamda senaryolarımızı sürekli değiştirmemiz gerektiğine dair işaretler olduğunu sözlerine ekledi. 

İlker Güneş konuşmasında dünyanın, farklı alanlarda devamlı değişim içinde olduğuna da dikkat çekti. Hiç değişmez dediğimiz çalışma şartları yerini hibrit çalışmaya bırakırken, fiziksel para kullanımı azalıyor, arabalar ise yerini otonom araçlara bırakmaya hazırlanıyor. 

Bu ortamda şirketlerin dikkatinin dağınık olduğunu belirten Güneş, şirketlerde yeni işler odağında FOMO etkisinin bulunduğunu ifade etti. Bununla beraber Güneş, şirketlerin ana işine tutunma inatçılığına ve sonsuz rekabet etme isteğine değindi. Bunlara ek olarak şirketlerin "Karlılık mı hacim mi?" sorusunu kendilerine sorduğunu ifade etti.  

İlker Güneş, günümüzde insanın anlam arayışına da değindi. Güneş'in paylaştıklarına göre insanlar, günde 2 bin 600 defa cep telefonuna dokunuyor. FOMO ve sosyal ağlarla insanı kaygılı ve kıyaslayan bir yapıya büründürüyor. 

Yeni dünya düzeni: Belirsizlik

Güneş, yeni normalimizin belirsizlik üzerine olduğunu söylerken, bu belirsizliği kucaklamamız gerektiğini vurguladı. Bu bağlamda markaların ve şirketlerin stratejileri dinamik bir şekilde yönetmesi gerekmekte. Güneş, bu ortamda 3 ila 5 yıllık şirket stratejilerinin artık geçerliliğini yitirdiğini ifade ederken, artık stratejilerin 3 ila 6 aylık periyotlar ile değerlendirip sorgulanması gerektiğini ifade etti. 

Turkcell'in öne çıkan yaklaşımı ve projeleri 

İlker Güneş'in aktardıklarına göre Turkcell, insanı merkezi koyan, ihtiyacı olan teknolojileri insanın etrafına yerleştiren bir yaklaşımla ilerliyor. Güneş, müşterinin değişimini önemsediklerini ve ön plana aldıklarını ifade etti. Bu bağlamda Güneş, Turkcell uygulamasında, tüm servis ve ürünleri tek bir uygulamada kullanıcılara sunarak Turkcell ekosistem dünyasını hayata geçirdiklerini hatırlattı. 

Günlük 250 milyar satır veri akışı ile Türkiye'nin en büyük datasına sahip şirketlerinden biri olan Turkcell, verileri işleyip analiz edip anlamlandırıp 10 milyon müşteri etkileşimine dönüştürebiliyor. Böylece kullanıcı deneyimi açısından hiper kişiselleştirmeyi hayata geçirebiliyor. 

2030 yılına kadar yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçiş yapmayı planlayan şirket, teknoloji atıklarını eğitime dönüştürüyor. Dijital Bahar projesi ise belirli illerdeki huzurevlerinde yaşlıları hem teknoloji ile buluşturuyor hem de sevdikleriyle iletişim kurmasına destek oluyor. 

Güneş, ayrıca Zeka Gücü Projesi'nin detaylarını da paylaştı. Zeka Gücü Projesi kapsamında öğrencilere kodlama kitleri dağıtılıyor ve hesaplarına ücretsiz eğitimler tanımlanıyor. Böylece öğrenciler, yapay zeka, blockchain ve siber güvenlik eğitimleri alabiliyor. 

Şirketin bir diğer projesi ise Geleceği Yazan Kadınlar. Şirket, Geleceği Yazan Kadınlar projesi ile teknoloji alanında kadınların istihdamını artırmayı hedefliyor.

Turkcell Yeni Teknolojiler GSYF

İlker Güneş, 2022 yılında kurulan Turkcell Yeni Teknolojiler GSYF'nin operasyonunu da paylaştı. Turkcell Yeni Teknolojiler GSYF, yapay zekâ, siber güvenlik, bulut / SaaS, oyun, sağlık, techfin, telekom, blokzincir, mobilite, eğitim, metaverse / web3 ve IoT alanlarına odaklanıyor. Güneş, Turkcell Yeni Teknolojiler GSYF'nin 150 firma ile görüştüğünü ve bu firmaların 6'sına yatırım yaptığını ifade etti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.