Yerli mobil oyun girişimi: APPS

APPS, geliştirdiği oyunlar ile şimdiye kadar tamamen öz kaynaklarıyla 150 milyondan fazla kullanıcıya erişti.
Yerli mobil oyun girişimi: APPS

2014 yılında B2B mobil uygulamalar geliştirmek amacıyla Erdem LafcıBurak AydınMert Şimşek ve Sedat Kurt tarafından kurulan APPS, 2017 yılında ise geliştirdiği A Word kelime oyununun gördüğü ilgi ile B2B işleri bırakarak mobil oyun tarafına yöneldi.

Girişim tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, geliştirdiği oyunlar ile şimdiye kadar tamamen öz kaynaklarıyla 150 milyondan fazla kullanıcıya erişti. Ürün, büyüme, veri ve yönetim olmak üzere 4 takımda toplam 29 kişilik ekip ile faaliyetlerini sürdürüyor. Ekip, tamamen uzaktan çalışıyor

Girişim, 2009 yılıdan beri mobil uygulama geliştiren bir kurucu ekibe sahip. Kurucular, deneyimlerini şöyle aktarıyor: 

Hayatımızın son 14 senesi mobil oyun / uygulama teknolojileri geliştirmekle geçti. Şu an APPS içerisinde geliştirdiğimiz birçok teknoloji mevcut. Bu teknolojiler sayesinde dünya çapında rekabetçi olup verimli çalışabiliyoruz. 

APPS'in öne çıkan verileri 

Girişimin paylaştığı bilgilere göre APPS'in gelirleri FAVÖK (ebitda) olarak geçen seneye kıyasla dolar bazında yüzde 58 artmış durumda. Reklam ve oyun içi satışlar üzerinden gelir elde eden girişim, 2023 yılında 50 milyon indirmeye ulaşmayı hedefliyor. APPS'in paylaştığı verilere göre şimdiye kadar; ABD'de Top Chat'a giren Fashion Battle 100 milyon indirme alırken, ABD'de En Yüksek Hasılat Grafiği'nde yerini alan Drill and Collect ise 8 milyon indirme aldı. Yazının başında da bahsettiğimiz 2017'de Türkiye'de en çok indirilen oyun ünvanına sahip A Word ise 22 milyon indirmeye sahip. Bunlara ek olarak How Many oyunu 12 milyon indirmeyle, Trivia Race ise 16 milyon indirme ile öne çıkıyor. 

Google App Summit 2023’de “Social Impact” ödülü

APPS, ayrıca Dublin’de düzenlenen Google App Summit 2023’de “Social Impact” kategorisinde ödül de aldı. Ekip, 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen deprem sonrasında, bölgeye destek sağlamak için oyunlarını kullandı. 6 farklı dilde no-name şekilde reklam videoları hazırlayan girişim, videolara tıklayan kullanıcıları güvenilir STK sitelerine yönlendirdi. İşe yaradığını gördükten sonra “Linkedin Mesajı“ ile tüm stüdyoları davet etti. Girişim paylaştığı bilgilere göre bu videolarla kısa süre içerisinde başta ABD olmak üzere 300 binden fazla kişiye ulaşıldı ve bunların 80 bini ise doğrudan STK’ların yardım sayfalarına yönlendirildi. 

APPS ekibi, diğer oyun firmalarından ziyade, Instagram, TikTok ve X gibi sosyal medya platformlarını en büyük rakibi olarak görmekte. Girişim, bu sene yakaladığı büyüme oranını artırmayı planlıyor: 

Oyunlarımızı uzun seneler boyunca stabil ve kârlı şekilde oyuncularla buluşturup, bu sene yakaladığımız büyüme oranını daha artırarak önümüzdeki yıllara yansıtmak istiyoruz.

Yorumlar
  1. İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    Yorum Yazmak için Giriş Yap
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.