Apps.com.tr'nin yeni oyunu A Word kelime oyunu severleri bekliyor
Mobil

Apps.com.tr'nin yeni oyunu A Word kelime oyunu severleri bekliyor

2014 yılında mobil uygulamalar geliştirmek üzere kurulan Apps.com.tr, yeni oyunu A Word (Android, iOS) ile kelime oyunu severleri yakalamak istiyor.

Sekiz yıldır mobil uygulamalar geliştiren Erdem Lafcı, Burak Aydın, Sedat Kurt ve Mert Şimşek tarafından kurulan Apps, Ankara merkezli bir şirket. Bilkent Cyberpark ve TOBB Garaj bünyesinde iki ofisinde genellikle savunma sanayi ve enerji şirketlerine kurumsal native uygulamalar geliştiriyor. Zaman zaman girişimler için de uygulamalar geliştiren Apps'ın yeni uygulaması A Word ise kendi adına çıkardığı 2. oyun uygulaması.

Petek içindeki kelimeleri bulun

Oyuna geçecek olursam, A Word'de de diğer oyunlarda olduğu gibi kelime tahmini yapmanız bekleniyor. Size verilen ipucuna göre petek motifinde gizli kelimeyi bulmanız gerekiyor. Kelimeleri buldukça seviye atlıyor, seviye atladıkça karşınızda daha büyük/karmaşık bir harf peteği buluyorsunuz. Hem tüm oyuncular içindeki hem de arkadaşlarınız arasındaki başarı sıralamanızı görebiliyorsunuz. Oyunun iOS ve Android platformlarında yayınlanması da bu anlamda oyunun sosyal açıdan daha zengin olmasını sağlıyor.

Yaklaşık 1 ay önce sessiz sedasız yayınlanan Apps, aldığım bilgilere 1500'den fazla indirme almış. Oyuncular her açışta ortalama 17 dakika uygulamada kalıyor (session time) ve günlük ortalama 42 dakika harcıyor. Haftalık kullanıcı tutma (retention) oranı ise yüzde 46 civarında.

Oyunu oynadıkça acemi, çaylak, amatör gibi yeni ünvanlar gerekiyor ve oyunu bitirmek isteyenlerin 450 farklı bölümü geçmesi gerekiyor. Bu kadar bölüm benim için pekala fazla ama aldığım bilgiye göre şimdiden oyunu tamamen bitirenler olmuş. Apps ekibi de bir yandan yeni ve özgün bölümler, diğer yandan farklı dil seçeneklerini oyuna eklemeye çalışıyor. İngilizce, Almanca ve Arapça'ya öncelik veren Apps, bu oyunuyla başarılı olmak arzusunda ama her halükarda yeni oyunlar geliştirmekten geri duracaklarını sanmıyorum.

Biraz vakit geçirdiğim A Word'ün keyif alınacak kadar iyi olduğunu söyleyebilirim. Arkadaşlarınızı ekledikçe daha da bağlayıcı olabilir. Grafik arayüz anlamında ise beklentilerinizi tam karşılamayabilir. Nihayetinde kendi yorumunuzu yapmak için A Word'ü Google Play'den veya App Store'dan indirip denemenizi tavsiye ederim.

Yorumlar (11)
 1. oyun çok güzel, trivia crack'de olduğu gibi karşılıklı oyun modu gelse çok daha güzel olur.

  1. Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Sonraki versiyonlarda multi-player modunu da eklemeyi düşünüyoruz.

 2. Evet 8 yıldır mobil uygulama geliştiriyorsunuz ancak oyunda ki bazı yerler pixellenmiş. Ayrıca oyun yapıyorsunuz ama default font kullanıyorsunuz pes doğrusu. Ayrıca yanlış bilgi vermekten de çekinmiyorlar. Haftalık %46 retention yakalamış olması pekala mümkün değil. En iyi yapımcıların oyunlarında dahi D7 retention %36 seviyelerinde oluyor. Bu oyun için D7'nin %30'un üzerinde olması imkansız hatta mucize diyebilirim. Arkadaşların retention ne demek gözden geçirmesi gerekiyor.

  1. Merhaba, tasarım ve font konusunda eksiklikler var haklısınız bugün yayınlayacağımız güncelleme ile tasarımda ufak düzeltmeler yapıyoruz.

   Yanlış bilgi vermiyoruz, retention ne demek onu da oldukça iyi biliyoruz :) Kullanıcı sayısı şu an 10K civarında muhtemelen kullanıcı sayımız arttıkça bu oranlar daha da düşecektir.

   Son 1 ayın haftalık retention oranları 46,3 / 38,1 / 46,5 / 46,9 şeklinde.

   1. Sabri Sabri

    Kullanıcı sayınız yeterli düzeyde. Retention değerlerinin kullanıcıdan etkilenmesini beklemenizi anlamış değilim.

 3. Haftalık kullanıcı tutma (retention) oranı ise yüzde 46 civarında denilmiş ancak bu sayı çok abartı.

  1. Merhaba, oyunumuz kullanıcılar tarafından oldukça sevildi hem session time hemde retention oranları oldukça yüksek seviyede ilerliyor.

   Sayılarda herhangi bir abartma yok ama 50K barajını aştıktan sonra muhtemelen biraz daha düşecektir süreler.

 4. Tasdemir Tasdemir

  Türkiyeden böyle geliştiricilerin çıkması çok güzel, ben şunu düşünüyorum ki her uygulama her oyun tutsada olur tutmasada olur. Önemli olan geliştiriciler için bu ekosistemi yaratmak diye düşünüyorum.

  Arkadaşlara başarılar.

  1. Teşekkürler güzel yorumlarınız için, mobil oyun pazarı gittikçe büyüyor bizde burada olabildiğince yer almak istiyoruz.

 5. İnci İnci

  Merhaba oyunun ünlü ikililer bölümü 248. bulamacasında takıldım bir örnek vererek açıklar mısınız lütfen?

 6. Merhaba ben oyunu bıtırdım yenı bolumler ne zmn gelır sabırsızlıkla beklıyorum