Netflix, yılın üçüncü çeyreğinde yaklaşık 9 milyon yeni abone kazandı

Netflix, platformuna üçüncü çeyrek boyunca 8,76 milyon global abone ekledi ve bu sayı Wall Street'in beklediği 5,49 milyondan çok daha yüksek oldu. 
Netflix, yılın üçüncü çeyreğinde yaklaşık 9 milyon yeni abone kazandı

Dünyanın en popüler dijital yayıncılık platformu Netflix, üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Paylaşılanlara göre yayın devi platformuna, üçüncü çeyrek boyunca 8,76 milyon global abone ekledi ve bu sayı Wall Street'in beklediği 5,49 milyondan çok daha yüksek oldu. 

Şifre paylaşımını engellemek Netflix aboneliklerini artırdı

Bu veri şirket için oldukça önemli çünkü Netflix'in yeni abone konusundaki rekoru, 2020'nin ikinci çeyreğinde, herkesin evde kaldığı pandemi döneminde edindiği 10,1 milyon kullanıcıydı. Şirket, ilk kez buna çok yaklaştı. Ancak Netflix'in yeni abone sayısı, her ne kadar beklentilerin üzerinde olsa da aslında o kadar şaşırtmıyor, zira şirket son dönemde şifre paylaşımını engellemesi ile gündemde. Bu da Netflix'in halihazırda her geçen gün yeni kullanıcılar kazanmasına neden oluyor. Yani bizler için sıkıcı olan bu durum, üçüncü çeyrek sonuçlarına bakıldığında şirket için gerçekten yeni bir kazanç kapısına dönmüş durumda. 

Netflix'in diğer sonuçlarına baktığımızda hisse başına 3,49 dolar beklenirken 3,73 dolarla karşılaşıyoruz. Aynı zamanda gelirin 8,54 milyar dolar, toplam abone sayısının ise 247,15 milyon olduğunu söyleyebiliriz. Netflix, reklam planı üyeliğinin de bir önceki çeyreğe göre yaklaşık yüzde 70 arttığını söyledi, ancak tabanının yüzde kaçının bu katmana abone olduğunu açıklamadı.

Netflix'in bu sonuçları elde etmesi gerçekten ilgi çekici, çünkü şu anda Hollywood'da hala devam eden bir grev var. Açıkçası hem analistler hem de bizler platformun bundan olumsuz yönde etkileneceğini düşünüyorduk, ama pek de öyle olmuş gibi görünmüyor. 

Konuyla ilgili olarak Netflix, hissedarlarına gönderdiği mektupta şu ifadeleri kullandı:

ABD'deki birleşik yazar ve oyuncu grevleri nedeniyle son altı ay sektörümüz için zorlu geçti. WGA ile bir anlaşmaya varmış olsak da SAG-AFTRA ile müzakereler devam ediyor. Kalan sorunları mümkün olan en kısa sürede çözmeye kararlıyız, böylece herkes izleyicilerin seveceği filmler ve TV şovları yapmak için çalışmaya geri dönebilir

Grevlerin platformlar üzerinden nasıl sonuçlar doğuracağını ise ilerleyen dönemde hep birlikte göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.