Meta'nın yeni özelliği Instagram'ın kullanıcılarını web'de izlemesini engelliyor

Kullanıcılar, hangi işletmelerin Meta ile bilgi paylaştığını inceleyebilecek, belli aktiviteleri devre dışı bırakabilecek veya toplanan bilgileri temizleyebilecek. 
Meta'nın yeni özelliği Instagram'ın kullanıcılarını web'de izlemesini engelliyor

Meta, Instagram'ın ziyaret ettiğiniz diğer uygulama ve web sitelerinde sizi takip etmesini önleyecek. Şirketin paylaştığı bilgilere göre Meta, Instagram'ın bu tarz izleme yeteneklerini devre dışı bırakmanın kapsamını genişletecek. 

Meta, Meta Pixel gibi işletme araçlarını kullanan siteler aracılığıyla 3. taraf web sitelerinden bilgi alabiliyor. Böylece şirket, kullanıcıları web'de de takip edebilirken, kendi platformlarında daha kişiselleştirilmiş reklamlar sunabiliyor. Bundan böyle kullanıcılar, hangi işletmelerin Meta ile bilgi paylaştığını inceleyebilecek, belli aktiviteleri devre dışı bırakabilecek veya toplanan bilgileri temizleyebilecek. 

Bu özellik, platformun Hesaplar Merkezi'nde Meta Dışı Teknolojilerin Faaliyeti olarak tercüme edebileceğimiz Activity Off-Meta Technologies sekmesi altında yer alacak. Şimdiye kadar özelliğin yalnızca Facebook üzerinde mevcut olduğunu ekleyelim. 

Instagram'dan diğer servislere fotoğraf ve video aktarımı

Meta bu yeni özelliğin yanı sıra Hesaplar Merkezi'ne birkaç yeni özellik daha eklediğini açıkladı. Bu bağlamda fotoğraf ve videolarınızı Instagram'dan diğer servislere aktarabileceksiniz. Şimdilik bilgilerinizin spesifik olarak hangi servislere aktarılabileceği konusu net değil. Ancak Meta paylaştığı örnekte 3. taraf hizmetleri kullanarak Instagram'daki görsellerinizden bir fotoğraf albümü oluşturarak bu albümü basabileceğinizi ifade ediyor. 

Buna ek olarak; hem Facebook hem Instagram hesaplarınızdan aynı anda bilgilerinizi indirebileceksiniz. Şimdiye kadar kullanıcıların bilgilerini indirmesi konusunda her platform için ayrı ayrı indirme seçeneği sunmaktaydı. İsteyenlerin hala bu seçeneği de değerlendirmesi mümkün.  

Meta'nın hesaplar merkezinde sunduğu bu yeni özellikler ise kullanıcıların güvenlik ve gizliliğini önceliklendiren bir yapıya sahip. Şirket, uzun zamandır kullanıcı güvenliği ve gizliliği konusunda farklı ülkelerde yasa düzenleyicilerle ve yasal yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. 

Karşılaştığı yasal süreçlerin ardından Meta, AB'de reklam hedeflemesini kullanıcıların seçimine bırakmaya başlamıştı. Bununla kendini sınırlamak istemeyen şirket, Instagram ve Facebook için ücretli abonelik seçeneğini AB ülkelerine sunmak üzere harekete geçti. Şirketin bundan sonraki adımları ise merak konusu. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.