Google'ın arama çubuğundan yapay zeka görselleri üretebileceksiniz

Google’ın üretimsel arama deneyimi (Search Generative Experience - SGE) metinsel komutlarla görseller oluşturmanızı sağlayacak.
Google'ın arama çubuğundan yapay zeka görselleri üretebileceksiniz

Şimdiye kadar üretimsel yapay zeka destekli görsel üretimi için buna özel üretilmiş araçların sitelerini ziyaret etmemiz gerekiyordu. DALL-E 3'nin Bing Chat kullanıcılarının erişimine açılmasıyla bu konuda bir kırılma yaşandı. Google ise yeni özelliğiyle Bing'in gerisinde kalmamaya kararlı. Zira artık Google arama çubuğundan yapay zeka görselleri üretmeniz mümkün. 

Şirketin paylaştığı bilgilere göre; Google’ın üretimsel arama deneyimi (Search Generative Experience -SGE) metinsel komutlarla görseller oluşturmanızı sağlayacak. Google’ın Search Labs programı üzerinden SGE'ye erişiminiz varsa, Google'ın arama çubuğuna sorgunuzu yada komutunuzu yazmanız yeterli olacak. Bu adımın ardından SGE aralarında seçim yapabileceğiniz bir kaç görsel üretiyor.

Özellik, Imagen Model ailesinden yapay zeka modellerinden yararlanıyor. Google'ın paylaştığı videolarda üretilen görsellerin düzenlenebildiğini de görüyoruz. Kullanıcılar beğendikleri bir görselin üzerine tıklayı, düzenle butonuna bastığında komutlarını yeniden yazabiliyor. 

Paylaşılan bilgilere göre, Google Görseller üzerinden de Google'ın yapay zeka destekli görseller üretmesini sağlayabileceksiniz. Google Görseller sonuçlarını incelerken, sorgunuza dayanarak görseller oluşturmanızı sağlayan bir kutu ile karşılaşabilirsiniz.  Oluşturulan yapay zeka destekli görsellerin bir kenar çubuğunda gösterileceğini ekleyelim. 

SGE ile üretilen her görsel, görsellerin yapay zeka ile üretildiğini gösteren metadata etiketlerine ve filigrana sahip olacak. Özellik ilk aşamada gerçekçi yüzlere sahip görselleri üretmenize izin vermeyecek. Aynı şekilde önemli kişileri içeren komutlar da kabul görmeyecek. Görsel üretimi özelliği 18 yaş ve üzeri kullanıcılara açık olacak. 

Buna ek olarak Google, SGE kullanarak arama sorgularından taslaklar oluşturabileceğinizi açıkladı. Bu özellik ile kullanıcıların uzun soluklu bir konuda araştırma yaparken, bu konuda notlar almasını ve konuyu derinlemesine dokümante etmesini kolaylaştırıyor.

Ayrıca hazırlanan taslağın uzunluğunu belirleyebilecek, düzenleyebilecek ve Google Dokümanlar ya da Gmail'e aktarabileceksiniz. Özellik, şu an için yalnızca ABD'deki SGE kullanıcılarına açıldı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.