Yat broker'ları için blockchain ve Salesforce tabanlı bir SaaS platformu: Yachtchain

Yachtchain, CRM, pazar yeri ve blockchain'den oluşan üç komponentli bir sistem ile yat broker'larının karşısına çıkıyor.
Yat broker'ları için blockchain ve Salesforce tabanlı bir SaaS platformu: Yachtchain

Yat broker'ları için blockchain ve Salesforce tabanlı bir SaaS CRM'i olan Yachtchain, aynı zamanda bu ürünle entegre çalışan; servis sağlayıcılarının, bakım, muayene, satışa elverişlilik gibi hizmet sunduğu bir pazar yeriyle de öne çıkıyor

Yachtchain UAB, Ege Özsaygılı ve Gürkan Üstünkar tarafından  Litvanya'da resmi olarak Haziran 2023 itibarıyla kuruldu. Şirketin CRM MVP'si Ağustos ayında tamamlanıp Salesforce Appexhange'de yayımlandı.  

Kurucu ortaklar dışında şirketin, Birleşik Krallık operasyonunu başlatan satış müdürü ve yazılım alanında 2 teknik lideri bulunmakta. Şu an için tam zamanlı olarak çalışan bu 5 kişilik ekibi, yazılım açısından ek destek gerektiğinde Cloudcrazy'deki Salesforce geliştiricileri destekliyor. Bu noktada bir Salesforce sistem entegratörü firması olan Cloudcrazy'nin Gürkan Üstünkar'ın firması olduğunu belirtelim.  

Gürkan Üstünkar 2 aylık bir sürede Salesforce CRM uygulamasını geliştirdiklerini belirtiyor: 

Bunda en önemli etken zaten Salesforce üzerine uzman bir ekibe sahip olmamız. Hem CRM çözümümüz hem de B2B pazar yerimiz Salesforce bulut platformu üzerinde çalışıyor. Bu bize hem geliştirme anlamında kolaylık sağlıyor hem de Salesforce'un sağladığı güvenlik, kolay entegrasyon, %99.9 uptime v.b. avantajlardan faydalanmamızı sağlıyor. Yachtchain sistemi 3. komponenti Blockchain için de Kaleido isimli Blockchain as a Service sistemini kullanmayı planlıyoruz. 

Girişimin CRM ürünü henüz bu ay satışa hazır hale geldi. Ekip, şu anda satış ve pazarlama çalışmalarına ağırlık vermiş durumda. Yachtchain, niş bir sektöre odaklandığı için müşteri profili de net. Ekip yat broker'larına hem cold calling - emailing yolu ile hem de Cannes, Düsseldorf gibi bot fuarlarına katılarak ulaşıyor.

Gürkan Üstünkar, blockchain, CRM ve pazar yerini entegre eden benzeri bir sistemin şu anda bulunmadığını belirtiyor. Öte yandan CRM için farklı çözümler mevcut. Ancak Yachtchain ürününü Salesforce üzerinde geliştirdiği için bu şirketlerin kendileriyle rekabet etmesinin zor olacağını belirtiyor.

Yachtchain'in en çok ön plana çıkan co-brokerage kolaylaştıran özelliğine odaklanan bir uygulama mevcut. Aynı şekilde b2c pazar yeri Boatmate gibi farklı uygulamalardan bahsetmek mümkün. Gürkan Üstünkar, Yachtchain'in farkını şöyle aktarıyor: 

Ama bizim en önemli ayırt edici özelliğimiz broker'lar için satış ve satış sonrası süreçlerini çok kolaylaştıracak crm ve marketplace özelliği ve teknelerin geçmişini (satış, uygulanan bakım, muayene vs) güvenilir ve şeffaf bir blockchain altyapısı ile Yachtchain kullanan bokerlar 'a sunuyor olmamız. 

Yachtchain'in CRM için kullanıcı başına aylık 59 euro'luk bir abonelik ücreti var. Pazar yeri tarafını hayata geçirdiğinde ise yine aylık bir abonelik ücreti ve her transfer işlemi için yüzde 5'lik bir komisyon oranı olması planlanıyor. Yine de tüm bu planlar 2 ay içerisinde sistem hazır olduğunda netleşecek. 

Girişimin nihai hedefi bir yat veri şirketine evrilmek. Gürkan Üstünkar, bu sebeple basitçe bir SaaS CRM uygulaması geliştirmek yerine en baştan CRM, pazar yeri ve blockchain'den oluşan üç komponentli bir sistem hayata geçirdiklerini aktarıyor:

İlerleyen dönemde sigorta şirketleri ile de paylaşılabilecek bu sistemde biriken verinin çok değerli olacağını düşünüyoruz. Yachtchain kullanıcısı olan broker'ların olmayanlara göre ellerindeki tekneleri daha kolay satabileceği;  blockchain üzerinde bir geçmişi olan Yachtchain verified teknelerin olmayanlara oranla daha kolay satılabileceği bir bir gelecek tasarlıyor ve hayata geçiriyoruz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.