Mark Zuckerberg'ün metaverse vizyonu gerçekçi avatarlar ile hayat buluyor

Lex Fridman'ın Mark Zuckerberg ile sanal gerçeklik başlıkları kullanarak metaverse ortamında gerçekleştirdiği röportaj, gerçekçi avatarlar ile dikkatleri üzerine çekti. 
Mark Zuckerberg'ün metaverse vizyonu gerçekçi avatarlar ile hayat buluyor

Geçtiğimiz yıl Meta CEO'su Mark Zuckerberg'in metaverse vizyonunun gerçekle uyuşmamasının tepkilere neden olduğunu sizlere aktarmıştık. Podcast yayıncısı Lex Fridman'ın Mark Zuckerberg ile sanal gerçeklik başlıkları kullanarak Metaverse ortamında gerçekleştirdiği röportaj ise gerçekçi avatarlar ile dikkatleri üzerine çekti. 

Lex Fridman ve Mark Zuckerberg, fiziksel olarak ABD'nin birbirinden farklı konumlarında bulunsa da; ikili Quest Pro başlıkları kullanarak gerçekçi avatarları ile sanal bir ortamda buluştu. Röportajı izlediğinizde Lex Fridman ve Mark Zuckerberg'in bedenlerinin üst kısmının kadraja girdiği, siyah bir arka plan önünde karşılıklı sohbet ettiğini görüyorsunuz. 

Lex Fridman, röportaj esnasında Mark Zuckerberg ile aynı odada bulunuyormuş gibi hissettiğini belirtiyor. Bu dikkat çekici avatarlar, Mark Zuckerberg'ün yıllardır üzerinde çalıştığı Codec Avatarlar

Codec Avatarlar, kullanıcıların yüzünün kapsamlı taramasıyla elde ediliyor. Bu taramalar, bir bilgisayar modeli oluşturmak için kullanılırken, bir codec olarak paketleniyor. Sonrasında ise başlık kullanıcının yüz ifadelerini algılayarak, bu ifadeleri gerçek zamanlı olarak 3 boyutlu (3D) avatar ile eşleştiriyor. 

Zuckerberg'ün aktardıklarına göre, kablolar aracılığıyla nasıl görünmeniz gerektiğinin kodlanmış bir versiyonu gönderiliyor. Zuckerberg, bu yöntemin, video aktarımından daha verimli bir bant genişliğine sahip olduğunu öne sürüyor. Öte yandan render işlemini gerçekleştiren cihaza yük bindiğini söylemek mümkün. Zuckerberg, Quest Pro başlığının söz konusu teknolojiyi kullanabildiğini de sözlerine ekliyor. 

Tüm bu açıklamaların yanı sıra röportajın bir canlı yayın formatında gerçekleşmediğini söylemekte fayda var. Üstelik röportaj esnasında sergilenen avatarların yüzlerce kameradan oluşan ve saatler süren son teknoloji ürünü bir tarama yöntemi kullanılarak oluşturulduğunu da belirtelim.

Böyle bakıldığında son kullanıcılar, burada kullanılan tarama yöntemine erişmekte güçlük çekebilir. Bu nedenle Mark Zuckerberg, ilerleyen dönemde akıllı telefon üzerinden gerçekleştirilen hızlı bir tarama ile bu çıktıyı elde etmeyi hedeflediğini ifade ediyor. 

Son dönemde geliştirdiği dil modelleri ve ürünlerine eklediği yapay zeka özellikleriyle yoğun bir şekilde yapay zeka alanına odaklanan Meta, görünen o ki metaverse vizyonundan da vazgeçmiş değil. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.