Meta, farklı personalara sahip üretimsel yapay zeka chatbotları üzerinde çalışıyor

Meta, “Gen AI Personas” ismiyle anılan bir üretimsel yapay zeka chatbotu üzerine çalışıyor.
Meta, farklı personalara sahip üretimsel yapay zeka chatbotları üzerinde çalışıyor

Meta, genç kullanıcıları hedefleyen üretimsel yapay zeka personaları olarak tercüme edebileceğimiz “Gen AI Personas” ismiyle anılan bir üretimsel yapay zeka chatbotu üzerine çalışıyor. Bu chatbot, genç kullanıcılarla daha renkli bir iletişim kurulabilmesi için birden fazla personaya sahip olacak. 

Bu arada Meta'nın daha önce Instagram'da chatbot personalarını test ettiğini belirtelim. The Wall Street Journal'da yer alan bilgilere göre, Futurama'nın Bender'inden ilham alan küstah bir robot personasının yanı sıra Alvin the Alien benzeri aşırı meraklı bir persona da yer alacak. 

Paylaşılan bilgilere göre Meta, bu botlardan onlarca üretmeyi planlıyor. Hatta şirket, ünlülerin kendi chatbotlarını oluşturabilmesini de sağlayacak. Aynı şekilde kodlama gibi görevler için yardımcı olabilecek verimlilik odaklı botların üretilmesi de planlanıyor. 

Bu arada Meta'nın ChatGPT'ye rakip olacak açık kaynaklı üretimsel yapay zeka sistemi kurmaya hazırlandığını hatırlatalım. Şirket, OpenAI'ın GPT-4'üne benzer yeni bir yapay zeka sohbet robotu yaratmak için yapay zeka eğitim çiplerini topluyor ve veri merkezleri kuruyor.

Şirket yapay zeka çalışmalarına odaklanırken metaverse vizyonunu unutmuş değil. Meta, yakın zamanda sanal gerçeklik platformu Horizon Worlds'ü mobil cihazlar ve web için kullanıma sunacağını açıkladı

Meta'nın bu yeni chatbotlarla Z jenerasyonunun dikkatini çekerek etkileşim seviyesini yukarı çekmeyi planladığını söylemek mümkün. Söz konusu chatbot'un Çarşamba günü gerçekleşecek Meta Connect etkinliğinde duyurulması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.