Meta, ChatGPT'ye rakip olacak açık kaynaklı üretimsel yapay zeka sistemi kuruyor

Meta, OpenAI'ın GPT-4'üne benzer yeni bir yapay zeka sohbet robotu yaratmak için yapay zeka eğitim çiplerini topluyor ve veri merkezleri kuruyor.
Meta, ChatGPT'ye rakip olacak açık kaynaklı üretimsel yapay zeka sistemi kuruyor

The Wall Street Journal'ın haberine göre Meta, OpenAI'ın GPT-4'üne benzer yeni bir yapay zeka sohbet robotu yaratmak için yapay zeka eğitim çiplerini topluyor ve veri merkezleri kuruyor. Şirketin yeni büyük dil modelini 2024 yılının başlarında eğitmeye başlamayı planladığı ve Mark Zuckerberg'ün bu modelin ücretsiz olması için baskı yaptığı da paylaşılanlar arasında.

Zuckerberg, ChatGPT ile OpenAI'ın, Bard sohbet robotuyla Google'ın, hatta Cohere ve Anthropic gibi bazı önemli yapay zeka girişimlerinin başarılarının, şirketinin gelişimindeki rolünü gölgede bıraktığını düşündüğü için Meta'yı yapay zeka sektöründe öne geçirmek istiyor gibi görünüyor. 

The Wall Street Journal, Meta'nın daha fazla Nvidia H100 yapay zeka eğitim çipi satın aldığını ve altyapısını güçlendirdiğini, böylece yeni sohbet robotunu eğitmek için Microsoft'un Azure bulut platformuna güvenmek zorunda kalmayacağını belirtiyor. Şirketin, insan ifadelerini taklit edebilen yapay zeka araçlarının oluşturulmasını hızlandırmak amacıyla bu yılın başlarında modeli oluşturmak için bir grup oluşturduğu iddia ediliyor. 

Meta uzun zamandır yapay zeka girişimlerinde açık kaynak yaklaşımını benimsiyor ve sektöre en büyük katkı sağlayan şirketlerden biri olarak biliniyor. Şirket, sadece bu yıl, yapay zeka topluluğuna çok sayıda yapay zeka modeli ve eğitim veri seti sundu.

Bunlar arasında programlama görevleri için optimize edilmiş Code Llama, yüzlerce dilde evrensel, isteğe bağlı çeviri için SeamlessM4T, müzik ve ses oluşturmak için üretken bir yapay zeka modeli olan AudioCraft ve konuşma için üretimsel bir yapay zeka modeli olan Voicebox yer alıyor. Şirket bu yıl ayrıca, insan gibi öğrenme kapasitesine sahip bilgisayarla görü modeli olan I-JEPA'yı ve araştırmacıların bilgisayarla görü modellerini önyargı açısından denetlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmış FACET'i tanıtmıştı.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, Meta'nın bu hamlesi hiç şaşırtıcı olmayacaktır. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.