Turkcell'in yeni CEO'su Bülent Aksu oldu

Murat Erkan'ın yerine Turkcell'in CEO'luk görevine getirilen yeni isim Bülent Aksu oldu.
Turkcell'in yeni CEO'su Bülent Aksu oldu

2015 yılında Turkcell'in Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Murat Erkan, 2019 yılında istifa eden Kaan Terzioğlu'nun yerine vekâleten getirilmişti. O dönemden beri Turkcell CEO'su olan Murat Erkan'ın görevinden ayrıldığını ise geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık

Şimdi ise Turkcell'in yeni CEO'sunun Bülent Aksu olduğu açıklandı. Aksu, Mart 2020'den bugüne Turkcell Yönetim Kurulu Başkanlığını üstleniyordu.

Bülent Aksu kimdir?

Bülent Aksu, iş hayatına Kuveyt Türk A.Ş. Teftiş Kurulu'nda müfettiş olarak başladı. Çalık Holding ve Akfel Grup'ta görev aldıktan sonra Azerbaycan Milli Petrol ve Gaz Şirketi (SOCAR) iştiraki olan Petkim ve STAR Rafineri'de CFO'luğu üstlenen Bülent Aksu, farklı sektörlerde birçok birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştirdi. Uluslararası ve yerel piyasalarda proje finansmanı, bono ihracı gibi birçok finansal işlemleri başarıyla yürüttü.

Temmuz 2016 - Temmuz 2018 tarihleri arasında Turkcell'de CFO olarak görev yapan Bülent Aksu, yenilikçi finansal çözümlerle Turkcell'e önemli katkılarda bulundu. Ağustos 2018 - Ocak 2021 tarihleri arasında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı, Kasım 2018 - Mart 2019 tarihleri arasında Türk Telekomünikasyon A.Ş.'de Yönetim Kurulu Üyesi, Mart 2019 - Mart 2020 tarihleri arasında Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi, Mayıs 2019 - Şubat 2021 tarihleri arasında Türk Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Aksu, Mart 2020'de Turkcell Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.

Bülent Aksu, Türkiye'yi 2018 yılında G20'de Şerpa olarak, Ağustos 2018 - Ocak 2021 tarihleri arasında Asya Kalkınma Bankası (ADB) ve Afrika Kalkınma Bankası (AfDB) nezdinde Guvernör olarak, Dünya Bankası (WB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) nezdinde Guvernör Vekili olarak, İslam Kalkınma Bankası (IsDB) nezdinde İcra Direktörleri Kurulu Üyesi olarak temsil etti. Bülent Aksu, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu.

Bülent Aksu'nun yanı sıra Nisan 2021'den bu yana Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Şenol Kazancı da Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

Murat Erkan, konuyla ilgili LinkedIn'de şunları söyledi:

Uzun yıllar dirsek dirseğe çalıştığım, Sayın Bülent Aksu Turkcell Genel Müdürü olarak atandı. Kendisini tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.