Spor odaklı girişim Reeplayer, Keiretsu Forum Türkiye'den 10 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı

23 milyon takımın ve 560 milyon sporcunun medyaya erişimini kolaylaştırmayı hedefleyen Reeplayer, 10 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı.
Spor odaklı girişim Reeplayer, Keiretsu Forum Türkiye'den 10 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı

Dünya genelinde, tüm takım spor performanslarının yalnızca yüzde 2'si kayıt altına alınıyor, bu da genç ve amatör sporcuların yeteneklerini dünya medyasına sunmalarını engelliyor. Bu soruna özel olarak geliştirdiği kamera ve yapay zeka teknolojisi ile bir çözüm getiren Reeplayer, Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından 10 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı.

Reeplayer Kurucusu Orhan Başak Ajredinovski, 3 yıllık bir çalışma sonucu Reeplayer’ı kurduklarını belirterek, “Bugün dijital ortamda video çok önemli rol oynuyor, video sayesinde 12 yaşındaki Arda Güler kendisinin önemli anlarını sosyal medyada paylaşıp bir kitle kurabilir, markalar ile iş birliği yapma şansı bulabilir ve Real Madrid gibi büyük kulüpler sporcuların önemli anlarını video ve sporcu veri bilgilerine erişerek geleceğin yeteneklerini keşfedebilirler. Özetle, Reeplayer spor kaydını, izlemeyi, gelir elde etmeyi ve keşfetmeyi kolaylaştırarak gelecek nesil sporcuların yaratıcı ekonomisinde yer almasına olanak tanıyor. Yakın zamanda canlı yayın, otomatikleştirilmiş analitikler, farklı sporlar ve bireysel planlar da hizmetlerimizin arasına girecek.” dedi.

Orhan Başak Ajredinovski, Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından aldıkları 10 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım ile 23 milyon takımın ve 560 milyon sporcunun medyaya erişimini kolaylaştırmayı ve kişiselleştirmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Piyasaya girmeden tüketici ve işletmelerden senelik 59 milyon dolarlık talep aldıklarını, aralarında MLS, Stuttgart alt yapısı, GG8 Sports ve DarkHorse gibi teknoloji firmaları ve 40 bin takımı barındıran üç binin üzerinde kulüp bulunduğunu da belirtti.

Orhan Başak Ajredinovski ayrıca; "Reeplayer'ın kameralarını üretecek olan Pittsburgh şehrindeki üretim tesisi ve deneyimli Carnegie Robotics çıkışlı uzmanları, aynı zamanda ABD Savunma Bakanlığı için de kamera üretiyorlar. Bu şirket hem iş birliği hem de Reeplayer'a yatırım yaparak, kameraların AR-GE ve baştan sona üretimini sağlıyor. Şimdiye kadar aldığımız 1.3 milyon dolarlık yatırım ile büyüyen Reeplayer takımı, 2’den 8 çalışana yükseldi. Medya tarafında ise, 12 binin üzerinde takipçi sayımızla birlikte erken aşamada güçlü bir online topluluk oluşturduk. Farklı spor dallarına yayıldıkça, platformumuzu geliştiriyor ve yeni gelir kaynakları yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlerleyen dönemde, oyuncuların videolar aracılığıyla markalar veya takımlarla yaptıkları iş birliklerinden, geleneksel ücretlere kıyasla daha düşük bir oran alarak, yeni bir gelir kapısı oluşturmayı planlıyoruz. Yerel işletmelerle takımların reklam anlaşmaları yapmalarına aracılık etmeyi ve bu anlaşmalardan elde edilen gelirlerden de bir pay almayı hedefliyoruz.” dedi.

Merkezi Los Angeles'ta bulunan Reeplayer, yakın zamanda 2026 yılındaki Amerika’daki Dünya Kupası'na kadar pazarda 20 bin üstü adet kamera görmek ve ana oyunculardan biri olmayı hedefliyor. Avrupa, Güney Amerika ve Asya'ya açılmayı ve 4 farklı takım sporunda bu teknolojiyi erişilebilir kılmayı planlıyor. Girişimin uzak planları arasında ise tüm sporcuların ve takımların sosyo ekonomik geçmişlerine bakmaksızın oyun alanını eşitlerken, takım sporlarını video ve veri ile sonsuza dek değiştirip spor medyasında lider olmak yer alıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.