iPhone'ların batarya ömrünü kısaltan Apple, tazminat ödemeye başlıyor

Apple, kaç kişinin dava açtığına bağlı olarak toplamda en az 310 milyon dolar, en fazla 500 milyon dolar ödemek zorunda kalacak.
iPhone'ların batarya ömrünü kısaltan Apple, tazminat ödemeye başlıyor

Apple, 2017'de "Batterygate" skandalı ile gündeme gelmişti. Şirket, bu kapsamda ciddi bir tazminat davasıyla karşı karşıya kalmıştı. Bilmeyenler için bir kere daha hatırlatalım; Apple'ın, iPhone'ların batarya ömrünü kasıtlı olarak düşürdüğü iddia edilmiş ve şirket de bunu kabul etmişti. Bu nedenle kullanıcılar tarafından Apple'a tazminat davası açılmıştı. 

Kişi başı yaklaşık 65 dolar ödenecek

Anlaşma şartlarına göre Apple, kaç kişinin dava açtığına bağlı olarak toplamda en az 310 milyon dolar, en fazla 500 milyon dolar ödemek zorunda kalacak. Bu süreçte, halihazırda dava açan iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus veya birinci nesil iPhone SE cihazlarını kullananlara, kişi başı yaklaşık 65 dolar ödenecek. Şimdiye kadar 3 milyon kadar kişinin şirkete dava açtığı belirtiliyor. 

Dava, Apple'ın 2017 yılında yayınladığı iOS 10.2.1 güncellemesinden kaynaklanıyordu. Yazılım, bataryası zayıflamış eski iPhone'ların kapanmasını önlemek için performanslarında ayarlamalar yapıyordu. Batarya da buna ayak uyduramadığı için işlemci etkin bir şekilde yavaşlatıldı ve bazı kullanıcılar bu durum gerçekleştiğinde daha düşük performans hızları gördü. Tam performansı geri kazanmanın tek yolu ise bozulan pili değiştirmekti. Apple başlangıçta müşterilerine iOS 10.2.1'in performans düşürme özelliğini getirdiğini söylememiş, bu da tüketicileri sinirlendirmiş ve dava açmalarına neden olmuştu.

Ödeme almaya hak kazanan iPhone sahiplerinin 2020 yılında bir talepte bulunmaları gerekiyordu ve başvurular 6 Ekim 2020 tarihine kadar açıktı.

Dün de iPhone 14 serisi kullanıcılarının, pil sağlığının bir yılda düşmesinden şikayetçi olduğunu sizlere aktarmıştık. Bazı iPhone 14 ve iPhone 14 Pro sahipleri, bir yıldan az bir süredir hizmet veren telefonlarının pilinin beklenenden daha fazla azaldığını bildirmişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.