iPhone 14 serisi kullanıcıları, pil sağlığının bir yılda düşmesinden şikayetçi

Bazı iPhone 14 ve iPhone 14 Pro sahipleri, bir yıldan az bir süredir hizmet veren telefonlarının pilinin beklenenden daha fazla azaldığını bildirdi.
iPhone 14 serisi kullanıcıları, pil sağlığının bir yılda düşmesinden şikayetçi

Yaklaşık bir sene önce iPhone 14 serisi ile tanışmıştık. Bu tanışmanın üzerinden çok uzun bir süre geçmemesine rağmen bazı iPhone 14 ve iPhone 14 Pro sahipleri, bir yıldan az bir süredir hizmet veren telefonlarının pilinin beklenenden daha fazla azaldığını bildirdi. Ülkemizde de bir süredir, çeşitli mecralarda bununla ilgili şikayetlerle karşılaşıyorduk. 

Resmi olarak Apple, iPhone pillerinin 500 tam şarj döngüsünde orijinal kapasitesinin yüzde 80 kadarını koruyacağını söylüyor. iPhone 15 serisinin yakında, muhtemelen eylül ayında, piyasaya sürülmesi bekleniyor ve son söylentiler bu cihazların mevcut cihazlara kıyasla yüzde 10 ila 18 oranında daha büyük pillere sahip olacağını gösteriyor. Bu da iPhone 15'lerde şarjların daha uzun süre gidebileceği anlamına geliyor. 

Pil Sağlığı özelliği

Apple, Mart 2018'de iOS 11.3 ile başlayarak iPhone'lara "Pil Sağlığı" özelliğini ekledi. O dönemde Apple, piller zaman içinde eskidikçe iPhone performansını sessizce düşürdüğünü doğruladı ve kullanıcılara iPhone'larının pili hakkında daha fazla bilgi vermek için Ayarlar'a "Pil Sağlığı" menüsünü ekledi.

iPhone'lar, cihazın yaşam döngüsü boyunca kimyasal olarak eskiyen lityum-iyon piller kullanıyor. Bir destek belgesinde Apple, pil eskidikçe pilin tutabileceği şarj miktarının azaldığını açıklıyor. Bu da cihazın yeniden şarj edilmesi gereken sürenin kısalmasına neden oluyor.

Herhangi bir iPhone'un pil sağlığı cihazın performansı da etkileyebiliyor. Bu kapsamda iOS'un performans ile pil sağlığını dengelemek için şirketin aldığı bazı önlemler bulunuyor. Örneğin; iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max ve sonraki modellerin güç ihtiyaçları dinamik olarak izleniyor ve performans, bu ihtiyaçları gerçek zamanlı olarak karşılayabilecek şekilde yönetiliyor. Performans etkileri mümkün olduğunca azaltılsa da pilin eskimesi her halükarda fark ediliyor. 

iPhone pil değişimi için pil sağlığının yüzde 80'in altında olması gerekiyor

Bu arada iPhone pil değişimleri, her yeni iPhone satın alımıyla birlikte verilen bir yıllık garantinin yanı sıra AppleCare+ planları kapsamındaki iPhone modelleri için garanti kapsamında. Ancak bunun için iPhone'un pil sağlığının yüzde 80'in altında olması gerekiyor. Ayrıca pil değişimi ücretsiz yapılmıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.