Disney+, şifre paylaşımına yönelik kısıtlamalar getirecek

Disney CEO'su Bob Iger, Disney'in hesap paylaşımına yönelik yeni çözümler sunmak üzere araştırmalar yaptığını ifade etti. 
Disney+, şifre paylaşımına yönelik kısıtlamalar getirecek

Geçtiğimiz aylarda Netflix'in şifre paylaşımına yönelik kısıtlamalarının platformun kullanıcı sayısını artırdığını sizlere aktarmıştık. Görünen o ki; Disney de benzer bir strateji oluşturmanın peşinde. Disney CEO'su Bob Iger, kazanç raporunu aktarırken, şirketin hesap paylaşımına yönelik yeni çözümler sunmak üzere araştırmalar yaptığını ifade etti. 

Bob Iger, bu yılın sonlarına doğru abone anlaşmalarına ek şartlar ekleyerek paylaşım ilkelerini güncelleyeceklerini dile getirdi. Iger, ayrıca 2024'de gelir kazanımını yönlendirecek taktikleri hayata geçireceklerini de ifade etti. 

Şimdilik Disney'de şifre paylaşımı yapan kişi sayısını gizli tutan Iger, şirketin giriş yapan kullanıcıları izleme konusunda teknik kapasiteye sahip olduğunu vurguladı.  Şirketin 2024 ajandasında şifre paylaşımına yönelik çözümler yer alacak. 

Şirketin duyurduğu tek gelişme bu değil. Disney, Disney Plus ve Hulu'yu kapsayan aylık 19,99 dolarlık yeni bir reklamsız abonelik paketi duyurdu. Söz konusu paket, 6 Eylül'de ABD'deki kullanıcıların ilgisine sunulacak. Bu yeni paket ile birlikte Disney Plus ve Hulu'nun abonelik fiyatlarında da 12 Ekimden itibaren artışa gidilecek. 

Paylaşılan bilgilere göre, Disney Plus aboneleri ABD'deki ve Kanada'daki abonelerinde görece küçük bir düşüş gözlemlenmekte. Bu bölgelerdeki abone sayısı 46.3 milyondan 46 milyona düştü. Bu esnada Disney'in Hindistan merkezli Hotstar servisi ise ciddi bir kullanıcı kaybı ile karşı karşıya. Nisan ayından bu yana 12 milyon abone kaybı yaşayan servis, 40.4 milyon aboneye sahip. Bu kaybın nedenlerinden biri de Disney'in Hindistan Premier Ligi'nin yayın haklarını kaybetmesi. Bununla birlikte Disney'in diğer yayın servisleri ESPN Plus ve Hulu, abone tabanında küçük bir değişim gördü. 

Bob Iger, daha önce yaptığı açıklamalarda Marvel ve Star Wars yapımları için yapılan harcamaların kısılacağına dikkat çekerken, bazı kablolu yayınların da satışa çıkarılacağının sinyalini vermişti. 2024'de platforma şifre paylaşımına yönelik kısıtlamaların gelmesi, abone sayılarındaki düşüşün önüne geçerek, gelirlerde pozitif etki yaratabilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.