Apple Vision Pro, uçak yolculuklarında çalışmayabilir

Apple Vision Pro, kullanıcı çok hızlı hareket ettiğinde tamamen çalışmayı durdurabilir. Uçak yolculuklarında cihazın kullanımını kısıtlayabilecek bu durumun "Seyahat Modu" ile çözülebileceği düşünülüyor.
Apple Vision Pro, uçak yolculuklarında çalışmayabilir

Apple'ın uzun süredir beklenen karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro, 5 Haziran'da gerçekleşen WWDC etkinliğinde nihayet tanıtılmıştı. Kullanıcının çevresi ile entegre bir şekilde kullanılabilecek olan Vision Pro, sanal ve artırılmış gerçekliği bir arada sunuyor.

Gücünü Apple tarafından geliştirilen M2 ve R1 çiplerinden alan ve 2024 yılına kadar satın alınamayacak cihaza dair bildiklerimiz ise şu anda aslında oldukça sınırlı. Ancak tanıtım videolarında Apple Vision Pro'nun uçak yolculuklarında da kullanılabileceği görünüyordu. Fakat yavaş yavaş ortaya çıkan bilgiler, bu konuda bazı sorunların yaşanabileceğini gösteriyor. 

9to5Mac tarafından paylaşılan bilgilere göre dahili visionOS kodu, Apple Vision Pro'nun işlevselliğini sınırlayacağını ve hatta kullanıcı çok hızlı hareket ettiğinde tamamen çalışmayı durduracağını gösteriyor. Bu ne demek? Vision Pro, videolarda gösterilenin aksine uçak gibi ulaşım araçlarında çalışmayabilir. visionOS kodunda bulunan uyarıda, "Güvenli bir hıza dönene kadar sanal içerik geçici olarak gizlendi" ifadesi yer alıyor. Bu ifade ile kişiyi korumak amaçlanmış olabilir, zira araba kullanırken Vision Pro ile etkileşime girilmesi haliyle bazı sıkıntılar yaratabilir. Söz konusu ifade, kişi hızlı hareket ederken çevreyi algılamanın karmaşıklığıyla da ilgili olabilir.

"Seyahat Modu" ile Vision Pro'yu uçakta kullanmak mümkün

Vision Pro'nun kişi nesnelere çok yakın olduğunda çalışmayabileceği de paylaşılanlar arasında, bu da cihazı dar ortamlarda kullanmayı zorlaştırabilir. 

Bu durumda en çok merak edilen, cihazın uçaklarda nasıl kullanılabileceği. Ancak visionOS koduna göre kullanıcıların uçakta bile cihazla etkileşime girmesini sağlamak için tasarlanmış bir "Seyahat Modu" da mevcut. Bu mod açık olduğunda cihaz uçak yolculuklarında da kullanılabilecek gibi duruyor. 

Sonuç olarak 2024'ten sonra Vision Pro'ya dair daha fazla bilgi sahibi olacağız, fakat şimdiden ortaya çıkan bilgilere göre Apple birçok soruna kendi içinde çözüm getiriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.