Schengen vizesi dijitalleşiyor: Online başvuru ve dijital vize

Avrupa Birliği (AB) Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, Schengen vizesinin dijital bir hale getirilmesi için yeni yasa tasarısı üzerinde anlaşma sağladı.
Schengen vizesi dijitalleşiyor: Online başvuru ve dijital vize

Pandemi ile birlikte hızlanan dijitalleşme süreci, hayatımızın farklı alanlarında da karşımıza çıkmaya devam ediyor. Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkelerine seyahat etmelerini sağlayan Schengen vizesi de dijitalleşiyor. Avrupa Birliği (AB) Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, Schengen vizesinin dijital bir hale getirilmesi için yeni yasa tasarısı üzerinde anlaşma sağladı.

Dijital vizeler geliyor

Avrupa Birliği (AB) Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından hazırlanan yasa tasarısına göre Schengen vizesi, halihazırda pasaportlara yapıştırılan fiziksel vizeler tamamen dijital bir hale getirilecek. 2 boyutlu barkod olarak internet üzerinden paylaşılacak olan dijital Schengen vizesi, vize sahipleri tarafından mobil cihazlara indirilip kullanılabilecek.

Schengen vizesinin başvuru süreci de değişecek. Hatırlatmak gerekirse Schengen vizesi için başvurular çeşitli aracı kurumlar üzerinden fiziksel olarak gerçekleştiriliyor. Yeni yasa tasarısına göre ise tüm Schengen vizesi başvuruları online olarak tek bir platform üzerinden gerçekleştirilecek.

Schengen vizesi için Online başvuru

Schengen vizesi için gerekli olan tüm evraklar platform içine yüklenecek. Schengen vizesi ücretlerinin de online platform üzerinden ödeneceğini de ekleyelim. Dijital Schengen vize sistemi Avrupa birliği ülkelerinin sınır yönetim sistemleri ve tüm veri tabanları ile entegre bir şekilde çalışacak.

Tüm süreç dijital olarak yönetilse de ilk kez vize başvurusu yapacak olanlar, biyometrik verileri geçerli olmayanlar ve yeni pasaport alan kişilerin ülkelerinin konsolosluklarına gitmeleri gerekiyor.

Schengen vizesi için ülkemizde pek çok farklı aracı kurum bulunduğunu da hatırlatalım. Vize sisteminin dijitalleşmesi ile birlikte aracı kurumlar ve bu kurumların aldığı komisyonlar da ortadan kalkacak gibi görünüyor. Schengen vize sürecinin dijitalleştirilmesinin temel amacı ise maliyetlerin düşürülmesi ve başvuru sürecinin hızlandırılması.

Schengen vizesinin ülkemizde önemli bir sorun haline geldiğini de hatırlatalım. Özellikle 2023 yılında Schengen vizesi başvurularındaki ret oranı oldukça arttı. Schengen vize sürecinin dijitalleşmesi ile birlikte bu durumun değişip değişmeyeceğini ise zaman gösterecek. Yasa tasarısı, resmen onaylanmasının ardından Avrupa Birliği'nin resmi gazetesinde yayımlanacak. Resmi gazetede yayımlanmasından 20 gün sonra ise yasanın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.