Elektrikli deniz motorları üreten ZPARQ, 2.7 milyon dolar yatırım aldı

Şirket, 2020 yılında, Ivan Stenius, Jonas Genchel ve Nicholas Honeth tarafından faaliyete geçti. ZPARQ, tamamen elektrikli emisyonu düşürülmüş çevreci deniz taşıtları üretiyor.
Elektrikli deniz motorları üreten ZPARQ, 2.7 milyon dolar yatırım aldı

Elektrikli deniz motorları üreten ZPARQ, 2,7 milyon dolarlık tohum yatırım aldı. İşveç merkezli şirketin yatırım turunu Santander ve Almi Invest GreenTech yönetti. EIT InnoEnergy yatırım turunun diğer katılımcısı idi. Şirket, aldığı yatırımı karbon emisyonunu önlemek için elektrikli deniz motorları geliştirmek, üretmek ve ilk ürünlerini bu sene içinde piyasaya çıkarmak için kullanacak. 

Şirket, 2020 yılında, Ivan Stenius, Jonas Genchel ve Nicholas Honeth tarafından faaliyete geçti. ZPARQ, tamamen elektrikli emisyonu düşürülmüş çevreci deniz taşıtları üretiyor. Bu araçlar, pilden gelen elektrik enerjisini mekanik enerjisine çeviriyor ve oluşan kuvveti hareket olarak ortaya koyuyor. ZPARQ'ın ürettiği teknolojinin karbon emisyonun yüzde 50'sini yok ettiği iddia ediliyor. Şirket, şu anda 10kW ve 50kW kapasiteli elektrikli motorlarını test ediyor.

Karbon emisyonu, iklim değişikliği ile ilgili en çok duyduğumuz terimlerden biri. Elektrikli deniz taşıtları hem çevreyi ve denizi korumak hem de yakıt tüketimini azaltmak için denizcilik sektöründe önemli yer tutuyor. Avrupa ülkeleri bu alanda yaptıkları iş ve aldıkları yatırımla dikkat çekiyor. 

Geçen hafta otomobil üreticisi BMW, tekne üreticisi TYDE iş birliğiyle geliştirdiği tamamen elektrikli teknesini tanıttı. ICON adı verilen elektrikli teknenin lansmanı 76'ncı Cannes Film Festivali'nde gerçekleştirildi. BMW'nin yeni nesil yat konseptiyle tanıttığı aracın hem özel hem de ticari kullanım için üretime hazır olduğu açıklandı.

Geçen mart ayında da elektrikli tekne üreticisi Candela yaklaşık 20 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. 20 milyon dolarlık yatırım, EQT Ventures, Fosielund Holding'ten Joel Eklund ve Marknadspotential'dan Svante Nilo Bengtsson tarafından yönetildi. Yatırıma Ocean Zero LLC de katıldı. Şirket, geçtiğimiz yıl da 24 milyon dolar yatırım almıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.