2022'de yatırım alan girişimler için ek vergi detayları Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre 2022 yılı içinde yatırım alan ve emisyon primi elde eden girişimlerinden yüzde 10 oranında vergi alınacak.
2022'de yatırım alan girişimler için ek vergi detayları Resmi Gazete'de yayımlandı

Deprem sonrası gerekli maddi kaynağı yaratma konusunda KDV artışı, ÖTV artışı gibi seçeneklerin olduğuna dair duyumları almıştık. Kimsenin aklına bunun girişimlerin büyüme aşamasında aldığı yatırımlardan alınacağı gelmedi desek yeridir. Taslak olarak konuşulmaya başlanan süreç 15 Nisan itibarıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

 Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre 2022 yılı içinde yatırım alan ve emisyon primi elde eden girişimlerinden yüzde 10 oranında vergi alınacak.

Ek verginin mükellefleri arasında ise sermaye şirketleri, kooperatifler, iktisadi kamu kuruluşları, dernek veya vakıflara ait iktisadi işletmeler ve iş ortaklıkları bulunuyor. Bir kere alınacak olan ek vergi ile birlikte 2022 yılında yatırım alarak emisyon primi elde eden girişimlerden de vergi alınması planlanıyor.

Emisyon priminin şirket hisselerinin gerçek değerinin nominal değerinden yüksek olması sonucunda oluştuğunu da ekleyelim. Emisyon primi, yatırım alan şirketlerin büyük bir çoğunluğunda karşımıza çıkıyor. Bu nedenle ek vergi, 2022 yılında yatırım alan girişimlerin büyük çoğunluğunu etkileyecek.

Ülkemizdeki girişim ekosistemi nasıl etkilenecek?

Emisyon primi elde eden şirketlerin ek verginin mükellefleri arasında yer almasının temel nedeni ise emisyon priminin devlet tarafından bir kazanç olarak görülmesi. Fakat emisyon primi, temelinde girişimler için bir kazanç değil. 2022 yılında yatırım alan girişimlerden yüzde 10 oranında vergi alınmasının ülkemizdeki girişim ekosistemini oldukça kötü etkileyeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Kurumlar vergisi mükelleflerine getirilen indirim ve istisnalara ek yüzde 10’luk vergi, Nisan ve Ağustos aylarında iki eşit taksit şeklinde ödenecek. 2022 yılında zarar eden girişimlerin de yüzde 10'luk ek vergi mükellefleri arasında yer aldıklarını da paylaşalım. Kısacası yatırım alan bir girişim 2022 yılın içinde zarar etse dahi elde ettiği emisyon priminin yüzde 10'unu vergi olarak ödeyecek. Konuya yakın kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilere göre tebliğ içinde yer alan 5. örnek, yatırım alan girişimlerin vergilerinin hesaplanması konusundaki en yakın örnek.

Ek vergi ile ilgili detaylı bilgilere ve Resmi Gazete'de yayımlanan kanun tebliğine buradan ulaşabilirsiniz. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.