Artırılmış ve karma gerçeklik üzerine odaklanan OQmented, 20 milyon dolar yatırım aldı

OQmented, 2018 yılında Thomas von Wantoch ve Ulrich Hofmann tarafından kuruldu. Şirket, tüketici elektroniği ve otomotiv sektörleri üzerine odaklanıyor.
Artırılmış ve karma gerçeklik üzerine odaklanan OQmented, 20 milyon dolar yatırım aldı

Artırılmış ve karma gerçeklik üzerine odaklanan OQmented, 20 milyon dolar yatırım aldı. 20 milyon dolarlık A Serisi yatırım turu, elektronik cihaz ve ekran üreticisi Sharp liderliğinde gerçekleşti. Almanya merkezli şirketin yatırım turuna, Sharp'ın haricinde ise Salvia ve Vsquared Ventures da katıldı.

Şu an 5 ülkede faaliyet gösteren OQmented, 2018 yılında Thomas von Wantoch ve Ulrich Hofmann tarafından kuruldu. Şirket, tüketici elektroniği ve otomotiv sektörleri üzerine odaklanıyor. MEMS1 tabanlı AR/MR görüntüleme ve 3D algılama çözümleri geliştiriyor. Daha çok akıllı gözlük camı / lensi üretme konusunda uzmanlaşan şirket, kullandığı teknoloji nedeniyle artırılmış ve karma gerçeklik pazarı için kilit bir konumda yer alıyor. 

Şirketin hedefi ABD ve Asya pazarlarında genişlemek. Thomas von Wantoch, "Büyük teknoloji şirketleri nihayetinde akıllı telefonun yerini alabilecek akıllı gözlük sektöründe yerini almak için yarışıyor" diyerek şirketin önemini anlatıyor. 

Yaklaşık 10 yıl önce teknoloji dünyasının geleceği olarak görülen akıllı gözlük konsepti, ilk olarak 2012 yılında Google Glass ile karşımıza çıkmıştı. Google Glass başarıya ulaşmamış olsa da, son birkaç yıldır akıllı gözlükler üzerinde çalışmalar yapan pek çok girişim bulunuyor.

Bir taraftan Ocak ayında Apple, uygun fiyatlı karma gerçeklik gözlüğü geliştireceğini açıkladı. Apple, artırılmış gerçeklik gözlüğü ile ilgili planlarını rafa kaldırdı ve gözlüğün geliştirme sürecini tamamen durdurdu. Apple'ın artırılmış gerçeklik gözlüğünün geliştirme faaliyetlerinin durdurmasının ana nedeni ise teknik zorluklar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.