AR gözlüğü ile ilgili çalışmalarını durduran Apple, uygun fiyatlı karma gerçeklik gözlüğü geliştirecek

Apple, artırılmış gerçeklik gözlüğü ile ilgili planlarını rafa kaldırdı ve gözlüğün geliştirme sürecini tamamen durdurdu. Apple'ın artırılmış gerçeklik gözlüğünün geliştirme faaliyetlerinin durdurmasının ana nedeni ise teknik zorluklar.
AR gözlüğü ile ilgili çalışmalarını durduran Apple, uygun fiyatlı karma gerçeklik gözlüğü geliştirecek

Apple'ın Haziran ayında gerçekleşecek WWDC öncesinde karma gerçeklik gözlüğünü piyasaya sürebileceğini geçtiğimiz haftalarda sizlere aktarmıştık. Apple, karma gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışmaya devam etse de artırılmış gerçeklik gözlüğü ile ilgili planlarını durdurmuş olabilir.

Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü ile ilgili planlarını uzun zamandır sizlere aktarıyoruz. Hatırlatmak gerekirse Apple, bugüne kadar karma gerçeklik gözlüğü ve artırılmış gerçeklik gözlüğü olmak üzere iki farklı model üzerinde çalışıyordu. 2023 yılı içinde amiral gemisi konumunda bulunması beklenen karma gerçeklik gözlüğü tanıtması beklenen Apple'ın ilerleyen süreçte ise artırılmış gerçeklik gözlüğünü kullanıma sunması planlanıyordu.

Apple ile ilgili yaptığı doğru tahminler ile tanınan Bloomberg'ten Mark Gurman tarafından aktarılan bilgilere göre Apple, artırılmış gerçeklik gözlüğü ile ilgili planlarını rafa kaldırdı ve gözlüğün geliştirme sürecini tamamen durdurdu. Gurman'a göre artırılmış gerçeklik gözlüğünün geliştirme faaliyetlerinin durdurulmasının ana nedeni ise teknik zorluklar.

Karma ve artırılmış gerçeklik gözlüğü ile ilgili stratejisini değiştiren Apple, bu yıl tanıtılması beklenen karma gerçeklik gözlüğünün ardından uygun fiyatlı bir karma gerçeklik gözlüğü geliştirebilir. Uygun fiyatlı karma gerçeklik gözlüğünün ise 2024 yılının sonlarında veya 2025 yılının ilk aylarında tanıtılması bekleniyor.

Apple'ın uygun fiyatlı başka bir karma gerçeklik gözlüğü geliştirmek istemesindeki ana neden ise bu yıl tanıtılması beklenen karma gerçeklik gözlüğünün 3 bin dolar gibi çok yüksek bir fiyattan satışa sunulacak olması. Pazarın en güçlü karma ve sanal gerçeklik gözlükleri ile rekabet edecek olan Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü M2 işlemcisi ile birlikte kullanıma sunulacak. Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü macerası ile ilgili detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.