Apple'dan uzaktan çalışanlara zorluk: Rozetlerle çalışan katılımı izleniyor

Apple, çalışanların haftada en az üç kez ofise gelmelerini sağlamak için rozet kayıtları aracılığıyla katılımlarını yakından izliyor.
Apple'dan uzaktan çalışanlara zorluk: Rozetlerle çalışan katılımı izleniyor

Pandemi ile geçici sandığımız, ancak bir süre sonra çoğu şirketin hayatında kalıcı hale dönüşen uzaktan ve hibrit çalışma, bir süredir Apple çalışanları ve yönetimi tarafından da benimsenmiş durumda. Ancak Apple çalışanlarının ofislere geri dönmesini istiyor ve bu kapsamda kısmi yıldırma politikalarını hayata geçiriyor gibi duruyor. Platformer'dan Zoë Schiffer'ın aktardığı bilgilere göre şirket, çalışanların haftada en az üç kez ofise gelmelerini sağlamak için rozet kayıtları aracılığıyla katılımlarını yakından izliyor.

Schiffer'ın Twitter gönderisine göre çalışan katılımını takip eden Apple, haftada 3 kez gelmeyen çalışanlara daha fazla uyarı verecek. Bu ne demek? Kurallara uyulmadığında Apple'ın izlediği bazı politikalar mevcut. Mesela Apple'daki bazı kuruluşlarda çalışanlara kurallara uymamanın işten çıkarılmayla sonuçlanabileceği söyleniyor, ancak Schiffer bunun şirket çapında bir politika gibi görünmediğini söylüyor. 

Çoğu şirket gibi Apple da pandemide uzaktan çalışmaya geçti. Şirketin politikaları, düzenli olarak değişti, ancak neredeyse bir yıl önce, yüz yüze çalışmaya geçiş için ofislere hibrit bir dönüş yaşandı. Şirketin politikası, geçtiğimiz eylül ayından beri haftada en az üç gün yüz yüze çalışmayı gerektiriyor. 

Aslında bazı çalışanlar bu kapsamda işten çıkarılma ile korkutulsa da şirket diğer teknoloji devlerinin aksine özellikle toplu işten çıkarmalar yapmıyor. Apple'ın işten çıkarma yerine farklı şekilde maliyetleri düşürme hedefi var. Paylaşılan bilgilere göre Apple, bazı ekipler için ikramiyeleri ertelerken, işe alımları dondurduğu departman sayısını artırıyor. İkramiyeleri dağıtım programının değiştirilmesi operasyonları, kurumsal perakendeyi ve şirket içindeki belli grupları etkileyebiliyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.