Yapay zeka ile veri analizine odaklanan Numbers Station, 17.5 milyon dolar yatırım aldı

Numbers Station, veri dönüşümü yapmak için kullanıcıların konuşma, yazma ve anlama arasındaki köprüyü kurmak için kullanılabilen yapay zeka teknolojisi GPT'yi kullanıyor.
Yapay zeka ile veri analizine odaklanan Numbers Station, 17.5 milyon dolar yatırım aldı

Akıllı veri yığını otomasyon platformu Numbers Station, A Serisi yatırım turunda 17,5 milyon dolar yatırım aldı. 17,5 milyon dolarlık yatırım turu, Madrona tarafından yönetildi. Norwest Venture Partners, Factory, Cloudera'nın kurucu ortağı Jeff Hammerbacher ve melek yatırımcılar katıldı. Yeni yatırım, şirketin Ar-Ge süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.

Numbers Station, Stanford Üniversitesi'nde veri ve yapay zeka üzerine doktora yapmış Chris Aberger, Ines Chami ve Sen Wu tarafından kuruldu; 2021 yılında bu üniversitenin yapay zeka laboratuvarında geliştirildi. 

ABD merkezli şirket, veri dönüşümü yapmak için kullanıcıların konuşma, yazma ve anlama arasındaki köprüyü kurmak için kullanılabilen yapay zeka teknolojisi GPT'yi kullanıyor. Bu teknolojiyi veri analizi kapsamında veriyi toplama, düzenleme, hazırlama süreçlerine entegre ediyor. 

Veri analizi, araştırmacılar tarafından verileri bir hikayeye indirgemek ve iç görü elde etmek için yorumlamak için kullanılan bir süreç olarak tanımlanıyor. Bir taraftan düzenlenmemiş ya da tanımlanmamış verilerin gelecek dönemlerde bulunabilmesi, erişilebilmesi, tekrar kullanılabilmesi mümkün değil.

Kuruculardan Chris Aberger, özellikle dağınık veri yığınlarıyla karşı karşıya kalan kurumsal şirketler için bu konunun önemli olduğunu vurguluyor. Şirketin temel amacı basitçe veri analist ekiplerinin işini hızlandırmak. 

Şirket, doğal dil işleme yöntemi SQL'i kullanarak veritabanı tablolarını ve alanlarını seçip değiştirmesine ve koşulları ve sıralama seçeneklerini belirlemesi sağlanıyor. Ardından SQL sorgusu oluşturuluyor. Daha sonra veri tabanında kayıtlar birbiriyle eşleştiriliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.