Twitter, nüfus kağıdı destekli kimlik doğrulamasını test ediyor

Kullanıcılar, kimliklerinin ön ve arka yüzünün platforma yüklenmesinin yanı sıra selfie'lerini de çekerek kimlik doğrulama sürecini tamamlayabilecek. 
Twitter, nüfus kağıdı destekli kimlik doğrulamasını test ediyor

Twitter, Twitter Blue aboneleri için yeni bir doğrulama sürecini test ediyor. Bu doğrulama süreci kapsamında kullanıcıların nüfus kağıtlarını veya başka bir deyişle kimliklerini Twitter'a ibraz etmeleri söz konusu. Kullanıcılar, kimliklerinin ön ve arka yüzünün platforma yüklenmesinin yanı sıra selfie'lerini de çekerek doğrulama sürecini tamamlayabilecek. 

Geçtiğimiz hafta ürün araştırma şirketi Watchful.ai tarafından farkedilen bu yeni doğrulama süreci, şu an için yalnızca ABD'de test ediliyor. Watchful.ai, özelliğin Twitter'ın Android sürümünde bulduğunu ifade etti. Şimdilik özelliğin, Twitter kullanıcı tabanının ne kadarlık bir kısmına açıldığı belirsizliğini koruyor. 

Hatrılarsanız, Twitter Blue ilk olarak yayına alındığında, yalnızca bu abonelik sistemini kulananlara mavi tik işareti sunulmaya başlandı.Bu da birçok sahte kullanıcının diğer hesapları taklit etmeye başlamasıyla sonuçlandı.Twitter'da ortalığın karışmasıyla  Twitter Blue aboneliği apar topar durdurulmuştu.

Yaşanan bu olayların ardından Twitter Kuralları'na aykırı olanlarla ve başkalarının kimliğine bürünmeyle mücadele etmek için bir hesaba mavi bir onay işareti uygulamadan önce bir inceleme adımı eklendi. Yani belirli kriterleri karşılamayanlar mavi onay işareti alamayacaklar. Görünen o ki; bu kriterlere kimlik ile doğrulama da eklenmiş durumda. 

Bu noktada bu hafta ABD'li kullanıcılara açılan Meta'nın Twitter Blue benzeri yeni abonelik servisi Meta Verified'ın nüfus kağıdınızla kimlik doğrulaması yapabilmenizi ve doğrulanmış mavi hesap rozeti alabilmenizi sağladığını hatırlatalım. Twitter'ın bu yeni doğrulama adımıyla Meta'nın izinden gittiğini söylemek mümkün. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.