Polygon ve Immutable'dan Web3 oyunlarına odaklanan yeni ortaklık

Immutable, ikinci katman blok zinciri Polygon ile yeni iş ortaklığı kapsamında Web3 destekli oyunların daha hızlı ve kolay bir şekilde hayata geçmesini sağlayacak.
Polygon ve Immutable'dan Web3 oyunlarına odaklanan yeni ortaklık

Geçen yıl Web3 oyun ekosistemi için kurduğu 500 milyon dolarlık fon ile gündeme gelen Immutable, ikinci katman blok zinciri Polygon ile yeni bir iş ortaklığı kurduğunu açıkladı

Bu yeni ortaklık kapsamında ikili, Web3 destekli oyunların daha hızlı ve kolay bir şekilde hayata geçmesini sağlayacak. Ayrıca Immutable ve Polygon bu adım ile Web3 oyunlarının, geliştiriciler ve büyük oyun stüdyoları için bir risk olarak görülmemesini amaçlıyor. 

Paylaşılan bilgilere göre geçen yıl her iki platformda geliştirilen oyunlar yaklaşık 2 milyar dolar yatırım aldı. Immutable'ın sıfır bilgili ispatlar olarak da bilinen yeni zero-knowledge Ethereum Virtual Machine'i (zkEVM) Polygon'un teknolojisi ile desteklenecek. Polygon'un zkEVM teknolojisinin ölçeklenmek için kritik öneme sahip olduğunu belirtelim. Ethereum ile uyumlu çalışan Polygon'un zkEVM teknolojisi işlem maliyetlerini de düşürüyor. 

Polygon ve Immutable'ın bir araya gelmesi, işlemlerin, daha öncesine kıyasla 100 ila bin kat daha fazla ölçeklenmesini sağlayabilir. Ayrıca her iki yapının oyun ekosisteminde önemli iş ortaklıkları ve entegrasyonlar geliştirdiğini belirtmekte fayda var. Play-to-earn oyunlarını hızlandırmak için Decentral Games'le iş birliği kuran Polygon, Ubisoft, Atari, Animoca Brands, Decentraland ve The Sandbox gibi oyun şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Şirket ayrıca  Polygon Labs aracılığıyla Square Enix, Neowiz, Midnight Society, Plai Labs ve Tilting Point gibi oyun şirketleriyle de çalıştı.

Diğer ikinci katman çözümleri arasında öne çıka Polygon'un öne çıkan verilerine baktığımızda, ağın on binlerce merkeziyetsiz uygulamaya, 220.8 milyon eşsiz adrese ve 1.18 milyon akılı kontrata ev sahipliği yaptığını görüyoruz. Ayrıca Polygon'un hayata geçmesinden bu yana ağda gerçekleşen toplam işlem sayısı  2.48 milyara ulaştı. 

Immutable ise iş birliği yaptığı markalarla dikkatleri üzerine çekiyor. Şirket, geçtiğimiz aylarda GameStop, DC Comics, TikTok ve Marvel ile Disney ve Star Wars'un IP'lerini de içeren web3 oyunlarını ve girişimleri platformuna ekledi. 

Web3 oyunlarının yıldızının parladığı bir dönemde olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu bağlamda Web2 oyunlarının da Web3'e geçişi için Metamask'in de önemli adımlar attığını hatırlatalım. 2022'nin kasım ayında HyperPlay ve Metamask ortaklığıyla Epic Games oyunları dahil olmak üzere masaüstü oyunlara cüzdan desteği geleceği duyuruldu. Bu kapsamda Epic Games, GOG.com ve Unreal Engine'da yer alan oyunlar dahil olmak üzere masaüstü oyunlarına MetaMask desteği gelmesi bekleniyordu. Ayrıca yakın zamanda Unity geliştiricilerinin, oyunlarına MetaMask cüzdanı ekleyebileceği duyuruldu. Unity üzerinde oyun geliştirenler, MetaMask SDK'sı ile Play2Own modellerini oyunlarına eklerken, MetaMask ile giriş seçeneğiyle oyuncuların kimlik doğrulamasını gerçekleştirilebilecek.

Tüm bu gelişmelere ek olarak; Web3 oyunlarının 2023'e hızlı bir başlangıç yaptığını sizlere aktarmıştık. Blockchain oyunlarına ve metaverse projelerine yapılan yatırım 156 milyon dolara ulaştı. 2022'nin aralık ayına kıyasla, 2023'ün ocak ayında sanal dünyaların büyümesi yüzde 114 atış göstererek 44.5 milyon dolar olarak öne çıktı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.