Drone ile haritalama yapan Wingtra, 22 milyon dolar yatırım aldı

Wingtra, temelde havadan veri toplanması için insansız hava araçları geliştiriyor. Asıl işi drone ile haritalama yapmak olan şirket, Basil Weibel, Elias Kleimann ve Sebastian Verling tarafından faaliyete geçti. 
Drone ile haritalama yapan Wingtra, 22 milyon dolar yatırım aldı

İnsansız hava aracı üreticisi Wingtra, B Serisi turda 22 milyon dolar yatırım aldı. 22 milyon dolarlık yatırım turuna DiamondStream Partners, EquityPitcher Ventures, Verve Ventures, Ace & CompanyEuropean Innovation Council Fund, ACE & Company ve melek yatırımcılar katıldı.

İsviçre merkezli şirket, 2015 yılında kuruldu. 200 çalışana sahip olan Wingtra, temelde havadan veri toplanması için insansız hava araçları geliştiriyor. Asıl işi drone ile haritalama yapmak olan şirket, Basil Weibel, Elias Kleimann ve Sebastian Verling tarafından faaliyete geçti. 

Şirketin ilk ürünü haritalama aracı Wingtra One idi. İnsansız hava aracı; NASA, Texas A&M Üniversitesi, Ohio Eyalet Üniversitesi, CEMEX, Rio Tinto, Army Corps of Engineers dahil olmak üzere 96 ülkede yüzlerce işletme ve kuruluş tarafından kullanıldı. Hatta Wingtra tarafından toplanan veriler sayesinde Kenya'da yaşanan çekirge istilası önlendi. Araçlar, çekirge sürüsünün göç yolunu ve mahsul hasarını takip etti. 

Wingtra One her yıl 100 binden fazla uçuş gerçekleştiriyor. Araç, öncelikle bölgeyi düzenli bir şekilde tarıyor. Taranan arazinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafları çekiyor. Bu fotoğraflar özel yazılımlar yardımıyla birleştiriyor. Sonra yüksek çözünürlüklü haritalar oluşturuyor. Girişim, 2021 yılında ikinci nesil WingtraOne Gen II aracını piyasaya sürdü. 

Drone ile haritalandırma işi oldukça önemli. İnşaat alanının veya binanın üç boyutlu haritalarının çıkarılmasından tarım arazilerinin haritalanmasına ve verimli kullanım için analiz edilmesinden afet yönetimi ve arama kurtarma gibi acil durumlar için kullanılıyor. Bu noktada drone geliştirme işi yapan girişimler dikkat çekiyor.

Yatırım alan girişimler dikkat çekiyor

Geçen Ocak ayında drone teknolojilerine odaklanan Japonya merkezli bir girişim olarak hizmet veren Terra Drone, yatırım aldığını duyurdu. Terra Drone tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, C serisi yatırım turunda 14 milyon dolar yatırım aldı. Terra Drone'un 14 milyon dolarlık yatırımı, dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Aramco'nun yatırım kolu olan Wa’ed Ventures'tan geldi. Terra Drone, en son geçtiğimiz yılın Mart ayında 200 milyon dolar değerleme üzerinden 70 milyon dolar yatırım almıştı. Alınan 14 milyon dolarlık yeni yatırım ile birlikte Terra Drone'un bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 97 milyon dolara ulaşmış oldu.

Terra Drone'un yatırımcıları arasında ise Aramco'nun yanı sıra SBI Investment, Milt, Join, Venture Labo Investment, Mitsui & Co, Seika, Kyushu Electric Power ve Tokyu Land gibi firmalar da yer alıyor. 2016 yılında Toru Tokushige tarafından Tokyo'da kurulan Terra Drone, adından da anlaşılabileceği üzere drone teknolojilerine odaklanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.