Amazon, 9 bin kişiyi daha işten çıkaracağını duyurdu

Amazon'un CEO'su Andy Jassy'nin, şirket çalışanlarına, operasyon planına ve işten çıkarmalara ilişkin bilgi verdiği öğrenildi.
Amazon, 9 bin kişiyi daha işten çıkaracağını duyurdu

Amazon, önümüzdeki günlerde 9 bin çalışanı işten çıkaracağını duyurdu. Bu rakam, toplam iş gücünün yüzde 3'ünü kapsıyor. İşten çıkarılmaların AWS, PXT, Twitch ve reklamcılık birimlerinde gerçekleştirileceği söylendi. 

Şirketin CEO'su Andy Jassy'nin şirket çalışanlarıyla paylaştığı bir mesajda, operasyon planına ve işten çıkarmalara ilişkin bilgi verdiği öğrenildi. Ekonomideki mevcut belirsizliklerden bahseden Jassy, bu kararın şirket için uzun vadede en iyisi olduğunu düşündüklerini söyledi. Kasım ayında işe alımları durduran Amazon, geçen ocak ayında 18 bin kişiyi işten çıkarmıştı

Amazon pandeminin etkisiyle  2020-2021 arasında bünyesine 800 bin yeni çalışan eklemişti. 18 bin kişiyi işten çıkardığında ise 1,5 milyon çalışanı vardı.

Dünya genelinde artan hızlı enflasyon ve olası resesyon endişesi teknoloji sektörünü etkiledi. Sektörde yaşanan işten çıkarma haberleri endişe yaratmaya başladı. Geçen hafta Meta kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, 10 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlandıklarını duyurmuştu.

Bu haberle, yakın zamanda işten çıkarılan yaklaşık 11 bin kişiye ek olarak sadece dört ay sonra Meta'nın iş gücünün, 10 bin kişi daha azaltılacağını söyleyebiliriz. Zuckerberg'ün, bu gelişmenin yanı sıra şirketin henüz doldurmadığı yaklaşık 5 bin açık pozisyonu kapatacağını açıkladığını belirtmekte de fayda var.

Geçen ocak ayında Microsoft, mart ayı sonuna kadar 10 bin çalışanını işten çıkarmayı planladığı haberini doğruladı. Söz konusu işten çıkarmaların Microsoft'un global iş gücünün yaklaşık yüzde 5'ine tekabül ettiği açıklandı. Microsoft'un mühendislik de dahil olmak üzere farklı pozisyonlarda işten çıkarmalar yapacağı belirtildi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.