Türk Devletleri için yeni nesil finans uygulaması Turan, 20 milyon TL yatırım aldı

Yatırım turuna Birleşik Ödeme, Colendi Ventures, APY Ventures, KT Portföy, Tera Portföy, Neo Portföy Türkaz Yatırım Fonu, Re-Pie ve Azerbaycan’ın ilk girişim sermayesi fonu Caucasus Ventures katıldı.
Türk Devletleri için yeni nesil finans uygulaması Turan, 20 milyon TL yatırım aldı

Türk Devletleri arasında finansal etkileşimi kolaylaştırmak isteyen Turan, yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Girişim, 20 milyon lira tohum yatırım aldı. Yatırım turuna Birleşik Ödeme, Colendi Ventures, APY Ventures, KT Portföy, Tera Portföy, Neo Portföy Türkaz Yatırım Fonu, Re-Pie ve Azerbaycan’ın ilk girişim sermayesi fonu Caucasus Ventures katıldı.

Turan, Türk Devletleri arasında fiziki dünya için tasarlanan para transferi sürecini dijital dünyaya taşıyor. Şirket; Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan gibi Türk Devletleri’ne para transferi yapabilecekleri yüzde 100 dijital bir para transferi geçidi oluşturuyor. Turan, Türk Devletleri’ne özel geliştirdiği ürün ve finansal hizmetlerle yaklaşık 170 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Turan, Türkiye’den Azerbaycan’a saniyeler içinde para transferi gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde Türk Devletleri arasındaki dijital para transferi geçidinin ilk adımı Türkiye ve Azerbaycan arasında atan Turan, Türkiye’den Azerbaycan’daki tüm banka kartlarına 60 saniye içinde para transferi yapabilme olanağı sunmaya başladı.

Türkiye’de ikamet eden binlerce Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşının yararlanmaya başladığı bu özellik, hizmete girdiği ilk aydan itibaren iki ülke arasında ciddi bir para transferi hacmi de oluşturmaya başladı.

Gelecek hedefleri

Şirket, bu sene içinde Özbekistan'da da faaliyet göstermeye başlamayı planlıyor. Turan, 2023 yılı içinde Azerbaycan’da uyguladığı yüzde 100 dijital para transferi modelini 2023 yılında Özbekistan için de uygulayarak, Türkiye’de ikamet eden Özbekistan vatandaşlarının da ülkelerine para gönderme sorunlarına çözüm olmayı planlıyor.

Turan’ın tohum yatırım turuyla ilgili konuşan Turan kurucusu ve CEO’su Özgür Bayraktar; “Başta Türk Devletleri arasında kapsamlı iş birliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak kurulan ve bu devletlerimizi gönüllü bir birlik olarak bir araya getiren Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) olmak üzere; ülkemizdeki Türk Devletlerinin, diplomatik temsilcilikleriyle yakın bir iş birliği içinde çalışıyoruz. Bugün duyurduğumuz yeni yatırım turumuz ile 2023 yılında başta Azerbaycan ve Özbekistan olmak üzere bölgedeki varlığımızı açacağımız yeni ofislerle güçlendireceğiz’.’ dedi.

2022 yılının Mayıs ayında kurulan şirket, geçen Eylül ayında yaklaşık 45 milyon TL değerleme ile yatırım aldı. Yatırım turuna; Birleşik Ödeme, Re-Pie, İhsan Elgin, Metin Tarakçı, Ali Altuğ Koca, SGLOBE Yönetim Global Gelişim Hizmetleri A.Ş ile Akif Cahit Erdoğan ve Yakup Doğan katıldı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.