Türkiye, oyun dünyası yatırımlarında 333 milyon dolarla Avrupa’da birinci sırada

Türkiye, oyun ekosistemine yapılan yatırımlarda 333 milyon dolarla Avrupa’da birinci sırada; toplam girişimcilik ekosistemi yatırımlarındaysa Avrupa’da dördüncü sırada yer alıyor.
Türkiye, oyun dünyası yatırımlarında 333 milyon dolarla Avrupa’da birinci sırada

Teknoloji dünyasının en çok kazanan ve yatırım yapılan alanlarından biri diyebileceğimiz oyun sektörü, globale olduğu kadar ülkemizde de önemli yatırımlara sahne oluyor. 2020'ye kısa bir dönüş yaptığımızda Türkiye'de oyun sektöründe oldukça önemli bir dönemin başlamış olduğunu görebiliyoruz. Zira o sene Zynga, Türk oyun şirketi Peak'i 1.8 milyar dolara satın almıştı ve bu da Türkiye oyun ekosistemi için oldukça önemli bir mihenk taşıydı. 

Daha sonra ise Dream Games sahneye çıktı ve hem 2021 hem de 2022 yıllarında, ciddi yatırımlar aldı. 2021'de toplamda 205 milyon dolar yatırım alan girişimin 2022'de aldığı yatırım miktarı ise 255 milyon dolardı. Benzer bir şekilde 2022'nin en yüksek yatırımlarında Ace Games ve Spyke Games'in isimleri ile de karşılaştık. Üstelik bunların sadece belli başlı yatırımlar olduğunun altını çizmek gerek.

Her geçen gün oyun ekosistemi gelişiyor ve yeni teknoloji trendleri ile birlikte başka bir şekle evriliyor. Kısa bir süre revaçta olan hyper-casual oyunların yerini son dönemde web3 oyunları almış durumda. 2020 yılında 159 milyar dolar gelir elde eden global oyun pazarı, 2022 yılında ise 184,4 milyar dolar milyar dolar gelir elde etmeyi başarmıştı, beklentiler 2023'ün de hızlı geçeceği yönünde. Ülkemizde de durum pek farklı değil. Google'ın bu sene ikincisini gerçekleştirildiği İstanbul Mobil Oyun Etkinliği’nde paylaşılan rakamlar da bunu kanıtlar nitelikte.

İstanbul Mobil Oyun Etkinliği’nde, Deconstructor of Fun ve Savage Game Studios Kurucusu Michail Katkoff, Savage Games Genel Müdürü Sophie Vo,  Eric Kress, Matej Lancaric, Kim Nordström, Javier Barnes, Alpagut Çilingir, Josh Willner, Katie Funk, Varun Khanna ve Pasha Nahass gibi sektörün önemli isimleri konuşmacıydı.

Türkiye, oyun yatırımlarında Avrupa'da birinci sırada

Google Türkiye Perakende ve Teknoloji Sektör Lideri Alpagut Çilingir, Türkiye’nin oyun şirketleri için uluslararası bir merkez olma yolunda ilerlediğini söyledi. Türkiye’nin oyun ekosistemine yapılan yatırımlarda 333 milyon dolarla Avrupa’da birinci sırada olduğunu belirtirken toplam girişimcilik ekosistemi yatırımlarındaysa Avrupa’da dördüncü sırada yer aldığını belirtti. 

Mobil oyun sektörü, toplam pazarın 90.7 milyar dolarlık kısmını elinde bulunduruyor

Etkinlikte paylaşılan dikkat çekici bir veri de Google Uygulama Reklamları Ürün Müdürü Pasha Nahass tarafından paylaşıldı. Nahass, 2021 verilerine göre mobil oyun sektörü gelirlerinin bilgisayar ve konsol oyunlarıyla kıyaslandığında bir önceki yıla göre yüzde 4.4 artışla toplam pazarın 90.7 milyar dolarlık kısmını elinde bulundurarak pazardaki en yüksek paya sahip durumda olduğu söyledi. Nahass’ın aktardığı verilere göre akıllı telefon kullanıcıları telefonlarına indirdikleri uygulamaların yüzde 75’inin varlığını bile unuturken, uygulamaların yalnızca yüzde 37’sini uygulamayı indirdikten 1 hafta sonra kullanmaya devam ediyor.

Oyun sektöründe yükselişin devam etmesi kaçınılmaz. Ancak yeni trendlerin bu sektöre olan etkilerinin ne yönde olacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.