Mercedes-Benz, Google ile Haritalar ve YouTube, TikTok ile eğlence sistemi özelinde iş birliği yapıyor

MBUX sistemi, sürücülerin araç park halindeyken bile TikTok uygulamasına tıklayıp video izlemesine olanak tanıyacak. Mercedes-Benz ayrıca Google ile ortaklık kurarak Haritalar ve YouTube'u otomobillerine entegre edecek.
Mercedes-Benz, Google ile Haritalar ve YouTube, TikTok ile eğlence sistemi özelinde iş birliği yapıyor

2023'ün sonbaharında piyasaya çıkacak olan Mercedes-Benz E-Serisi'nin bilgi-eğlence sistemi MBUX'nda TikTok uygulaması yer alacak. Öncelikle Çin'de başlayacak olan hizmet daha sonra ABD dahil bütün pazarlarda devam edecek. MBUX sistemi, sürücülerin araç park halindeyken bile TikTok uygulamasına tıklayıp video izlemesine olanak tanıyacak. TikTok dışında video konferans uygulaması Zoom, Angry Birds ve Webex by Cisco uygulamalar da dahil olacak. 

Mercedes-Benz CEO'su Ola Källenius, Çin’de bir S-Serisi kullananların ortalama yaşının 40 yaş veya altında olduğunu ve uygulamaları hem bu kritere hem de bölgeye göre seçtiklerini söyledi. 

Haritalar ve YouTube'u otomobillere entegre ediyor

Mercedes-Benz, dün Google ile ortaklık kurarak Haritalar ve YouTube'u otomobillerine entegre edeceğini açıkladı. Sürücülerin ve yolcuların araçlarının gösterge panelinde Google Haritalar ve YouTube'a erişmesine olanak tanıyacak. Tiktok, Haritalar ve Youtube uygulamaları 2024'ün sonlarına doğru üretime geçmesi beklenen yeni nesil Mercedes araçları ile uyumlu olacak.

2030 yılına kadar tamamen elektrikli otomobillere geçiş yapmayı hedefleyen Mercedes-Benz ise geçen ay elektrikli arabalar konusunda adı en çok duyulan otomobil şirketlerinden biri idi. Elektrikli otomobillerinde "EQ" markasını kullanan Mercedes-Benz, elektrikli otomobiller ile ilgili olan isimlendirme stratejisini değiştirdiğini açıkladı

Almanya merkezli Handelsblatt gazetesi tarafından aktarılan ve Reuters'ın doğruladığı bilgilere göre Mercedes-Benz'in, birkaç yıl içinde elektrikli otomobilleri için EQ markasını kullanmayı bırakabileceği söylendi. Mercedes'in EQ markasını bırakmasının ana nedeni ise artık elektrikli otomobiller için ayrı bir marka kullanmaya gerek kalmaması olarak gösterildi. 

Ayrıca Mercedes-Benz, 2030 yılına kadar 10 bin elektrikli araç şarj istasyonu kuracağını açıkladı. Mercedes-Benz, şarj ağını kurmaya ABD ve Kanada'dan başlayacağını belirterek Çin ve Avrupa'ya yayılmaya planlıyor. Şirket, istasyonlarda yer alan cihazların herkese açık olacağını kaydetti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.