Araç çağırma uygulaması inDrive, 150 milyon dolar yatırım aldı

Ülkemizde sadece birkaç ay önce faaliyet göstermeye başlayan araç çağırma uygulaması inDrive, General Catalyst'ten 150 milyon dolar yatırım aldı.
Araç çağırma uygulaması inDrive, 150 milyon dolar yatırım aldı

Ülkemizde sadece birkaç ay önce faaliyet göstermeye başlayan araç çağırma uygulaması inDrive, General Catalyst'ten 150 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım borç finansmanı şeklinde gerçekleşti. Forbes tarafından aktarılan bilgilere göre inDrive CEO'su Arsen Tomksy, geri ödemenin şirketin performansına bağlı olduğu General Catalyst'ten alınan yatırımın yeni dikey iş alanları geliştirmek için kullanılacağını söyledi.

Rusya'da kurulan, ancak merkezi şu anda Kaliforniya'da bulunan inDrive, teslimat ve kargo taşımacılığı gibi işler de yapıyor. Yani araç çağırma uygulaması olarak faaliyet gösterse de aslında halihazırda birçok dikeyde karşımıza çıkıyor. Şirketin amacı bu dikeyleri daha da artırmak. 

General Catalyst, daha önce de inDrive'ı 2021 yılında gerçekleşen Seri C turda, Insights Partners ile birlikte desteklemişti. inDrive'ın 2022'de brüt gelirde yıllık bazda yüzde 88'lik bir büyüme gördüğü bilgisi paylaşıldı.

inDrive, ülkemizde yalnızca resmi taksi sürücüleri ile iş birliği yapıyor. inDrive’ı rakiplerinden ayıran en büyük fark yolcu ve sürücünün seyahat ücreti üzerinde doğrudan anlaşmaya varması. Yolcular isterse gideceği istikamete ya da trafik saatine göre sürücülere bahşiş de verebiliyor. Uygulama içinde sürücülerin ve yolcuların birbirlerini inceleyip, seçebilecekleri ve karşılıklı yorum yapıp not verebilecekleri bir sistem de yer alıyor.

inDrive, geçtiğimiz yılın sonunda ise inDrive Couriers adlı kurye hizmetini İstanbul için kullanıma sunmuştu. inDrive Couriers hizmetinin fiyatları da tıpkı taksi yolculuğunda olduğu şekilde belirleniyor. inDrive Couriers ile teslimat gerçekleştirmek isteyen kişiler, gönderi adresini belirttikten sonra teslimat için belirlediği fiyat teklifini yayınlıyor. Platformda kayıtlı olan kuryeler ise bu teklifi kabul edebiliyor, reddedebiliyor veya fiyatlarını pazarlık yapabiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.