Apple, 2023'te Tim Cook'un maaşında yüzde 40'tan fazla kesinti yapacak

Apple'ın hissedarları tarafından gelen eleştiriler sonrasında, Tim Cook'un da talebi doğrultusunda Apple, şirketin CEO'sunun maaşından yüzde 40'tan fazla kesinti yapmayı planladığını açıkladı.
Apple, 2023'te Tim Cook'un maaşında yüzde 40'tan fazla kesinti yapacak

Apple'ın hissedarları tarafından gelen eleştiriler sonrasında, Tim Cook'un da talebi doğrultusunda Apple, şirketin CEO'sunun maaşından yüzde 40'tan fazla kesinti yapmayı planladığını açıkladı. Yeni bir düzenleyici dosyaya göre Cook'un hedef tazminatı, 35 milyon dolar azalarak 84 milyon dolardan 49 milyon dolara düşecek.

Bunun yanı sıra Tim Cook'un asıl maaşı olan 3 milyon dolarda bir değişiklik yapılmadığını, CEO'ya 6 milyon dolara kadar ikramiye verildiğini de hatırlatmak gerek. Fakat Apple'a göre, hisse senedi ödülünün hedeflenen değeri 2022'de 75 milyon dolar iken bu yıl 40 milyon dolara düşecek. Kısacası söz konusu değişiklikler tamamen, Cook'un toplam tazminatının büyük kısmını oluşturan öz sermaye ödül değerindeki bir ayarlamadan kaynaklanıyor. 

Paylaşılan bilgilere göre Tim Cook'un 2022'deki gerçek toplam maaşı, önceki yıl aldığı 14,8 milyon dolardan yüzde 500 artışla 99,4 milyon dolara ulaştı. Bu 99.4 milyon dolara, 630 bin 600 dolarlık kişisel güvenlik masrafları ve 712 bin 500 dolarlık özel jet kullanımının da dahil olduğu belirtildi.

Forbes'a göre Tim Cook'un kişisel serveti ise yaklaşık 1,7 milyar dolar.

Tim Cook'un maaşını bir kenara bıraktığımızda, Apple, teknoloji endüstrisi için çalkantılı geçen bir yılda borsa değeri 3 trilyon dolara ulaşan ilk şirket oldu. Ancak şirketin borsa değeri daha sonra 2.1 trilyon dolara düştü. Çin'deki fabrikalardaki Covid önlemleri, tedarik zincirindeki gecikmeler ve global ekonomik yavaşlama, Apple'ın hisse fiyatının geçen yıl içinde yüzde 20'den fazla düşmesine neden oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.