Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü, VR ile gerçek dünya arasındaki geçişi fiziksel bir kadranla sağlayacak

Kullanıcılar fiziksel bir kadran kullanarak sanal gerçeklik ortamından gerçek dünyaya geçiş yapabilecek.
Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü, VR ile gerçek dünya arasındaki geçişi fiziksel bir kadranla sağlayacak

Apple CEO'su Tim Cook'un Apple'ın artırılmış ve karma gerçeklik çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunduğunu sizlere daha önce aktarmıştık.2023'ün Ocak ayında tanıtılması beklenen karma gerçeklik gözlüğüyle ilgili yeni detaylar gündeme geldi. 

The Information'ın aktardığı bilgilere göre Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü, kullanıcıların fiziksel bir kadran kullanarak sanal gerçeklik ortamından gerçek dünyaya geçiş yapmasını sağlayacak. Ayrıca cihazı kafanıza yerleştirken etrafınızdakileri daha iyi görebilmeniz için renkli geçiş (passthrough) özelliği sunulması  bekleniyor.

Söz konusu fiziksel kadran, Apple Watch'da gördüğümüz Ana ekran düğmesi işlevini yerine getiren Digital Crown benzeri bir yapıya sahip olabilir. Aynı şekilde Digital Crown mekanizmasının AirPods Max'de de yer aldığını belirtelim.

AirPods'dan bahsetmişken, Apple'ın karma gerçeklik gözülüğünün AirPods ile uyumlu olacağını eklemekte fayda var. Karma gerçeklik gözlüğü, ikinci nesil AirPods Pro'da da bulunan H2 çipini kullanıyor. İki cihaz birbirine bağlandığında, çip, "ultra düşük gecikme modu"nu etkinleştirecek. Bu arada başlığın kablolu kulaklık girişi bulunmuyor. Eğer başlığı kullanırken, başka model bluetooth kulaklıkları kullanmak isterseniz, gecikme ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle Apple'ın, yerleşik hoparlörlere sahip bir kulaklık bandı üzerine çalıştığı da konuşuluyor. 

Aktarılan bilgilere göre, Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü kemer şeklinde harici bir pil paketine de sahip. Bu sayede karma gerçeklik gözlüğünün daha hafif hale getirilmesi sağlanıyor. Güç kablosu ise tıpkı MagSafe teknolojisinde olduğu gibi başlığa magnetik olarak bağlanıyor. Bunun yanı sıra Apple başlığa entegre pilleri de test etmeye devam ediyor. 

Şu an için karma gerçeklik gözlüğüyle beraber oyun kumandası üretmeyi planlamayan Apple, yine de geliştiricileri VR uygulamaları üretmeye teşvik edebilir. Geçtiğimiz aylarda gözlerinizle ödeme yapma özellikleriyle gündeme gelen karma gerçeklik gözlüğünün 3 bin dolar fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. 

Bu esnada Apple, yaptığı işe alımlar ile birlikte sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri üzerinde çalışan takımlarını büyütmeye devam ediyor. Son olarak Apple'ın karma gerçeklik işletim sisteminin isminin ise "xrOS" olabileceği belirtildi

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.