Obilet.com, seyahat tercihlerinde 2022'nin öne çıkan verilerini açıkladı

Online seyahat biletleme, araç kiralama ve otel rezervasyonu platformu Obilet.com, 2022 yılındaki seyahat tercihlerine ilişkin verileri açıkladı.
Obilet.com, seyahat tercihlerinde 2022'nin öne çıkan verilerini açıkladı

Online seyahat biletleme, araç kiralama ve otel rezervasyonu platformu Obilet.com, 2022 yılındaki seyahat tercihlerine ilişkin verileri açıkladı. Obilet.com’un hazırladığı değerlendirme raporuna göre bu yılın en çok aranan rotaları önceki yıllarda olduğu gibi otobüs yolculukları için “İstanbul - Ankara” olurken, yurt içi uçak yolculukları için “İstanbul-İzmir”, yurt dışı uçak yolculukları için ise “İstanbul-Bakü” şeklinde gerçekleşti.

Yurt dışı uçuşlarda en popüler rota: İstanbul-Jakarta

Geçen yıllara kıyasla araması artan ve dolayısıyla yolcular açısından daha popüler hale gelen rotalarda ise farklı gelişmeler yaşandı. Otobüs yolculukları için internet üzerinden aranma adedi en çok artan rota “Bingöl-Diyarbakır” oldu. Uçak yolculuklarında ise aramalar bazında en yüksek artışlar yurt içi uçuşlarda “Van-Trabzon”, yurt dışı uçuşlarda ise “İstanbul-Jakarta” rotalarında gözlemlendi.

En çok bilet satılan aylar, okulların yaz tatiline girdiği ve Kurban Bayramı arifesine denk gelen bir dönem olması nedeniyle, otobüs ve yurt dışı uçak yolculuklarında haziran ayı olurken; yurt içi uçak yolculuklarında ise ara tatilin olduğu kasım ayı başı çekti. Biletlerin en çok satıldığı gün, otobüs yolculuklarında 4 Mayıs (Ramazan Bayramı dönüşü), yurt içi uçuşlarda 15 Haziran (okulların kapanış haftası), yurt dışı uçuşlarda ise 22 Eylül oldu.

En pahalı biletler

Bu yıl otobüs yolculuklarındaki en pahalı bilet 3.240 TL ile “İstanbul-Dortmund” rotasında satıldı. Obilet üzerinden satışı gerçekleştirilen biletler arasında yurt içi uçuşlarda satılan en pahalı tek yön/aktarmasız bilet 3.652 TL ile   “İstanbul-Antalya” uçuşuna, yurt dışı rotalarda satılan en pahalı tek yön / aktarmasız bilet ise 33.501 TL ile "İstanbul-Birmingham" uçuşuna ait oldu.

En ucuz şehirlerarası otobüs bileti: 12 TL

2022 yılında satışı gerçekleşen en ucuz şehirlerarası otobüs bileti 12 TL ile “Eskişehir-Kütahya” seferine ait. Diğer taraftan, 2022 yılında uçak biletlerindeki fiyat artışları bazı rotalarda yüzde 200’lere ulaşmasına rağmen yurt içinde “Diyarbakır-Trabzon” uçuşuna 105 TL’den, yurt dışında ise “İstanbul-Tahran” uçuşuna 341 TL’den bilet satın alan yolcular “2022’nin en ucuz uçak biletleri”ne sahip oldu.

Otobüs biletlerinin yüzde 37’si 18-24 yaş arası yolcular tarafından alındı

Obilet’in rakamlarına göre gençlerin ve kadınların otobüs yolculuklarındaki oranı uçak yolculuklarına göre daha yüksek. Obilet’e göre, bu yıl satılan otobüs biletlerinin yüzde 37’si 18-24 yaş arası yolcular tarafından alındı. Aynı yaş grubunun uçak bileti alımındaki ağırlığı ise yüzde 33 düzeyinde. Bu yıl otobüs biletlerinin yüzde 43’ü, uçak biletlerinin ise yüzde 37’si kadınlar tarafından satın alındı.

2022’de yıllık 240 milyon web sitesi ziyaretçi sayısına ulaşması beklenen Obilet’in 10 yıllık tarihinde en çok ziyaret aldığı ay, aylık 24 milyon ziyaretçi ile Haziran 2022 oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.