Tesla Semi, 3 yıllık gecikme ile ilk elektrikli tırının teslimatını gerçekleştirdi

İlk Tesla Semi tırları, Sparks, Nevada'da bulunan Gigafactory'de gerçekleşen bir etkinlikte müşterilere teslim edildi. Ancak bu etkinlikte, fiyatlandırma ve üretime dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.
Tesla Semi, 3 yıllık gecikme ile ilk elektrikli tırının teslimatını gerçekleştirdi

Geçtiğimiz aylarda Tesla'nın aralık ayında "Tesla Semi Truck" isimli elektrikli tırlarını teslim etmeye başlayacağı haberini sizlerle paylaşmıştık. Herhangi bir erteleme olmadan Tesla Semi'nin ilk elektrikli tırı teslim edildi. İlk Tesla Semi tırları, Sparks, Nevada'da bulunan Gigafactory'de gerçekleşen bir etkinlikte müşterilere teslim edildi. Ancak bu etkinlikte, fiyatlandırma ve üretime dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

İlk kez 2017'de konsept olarak tanıtılan tırların, 2019'da üretime girmesi gerekiyordu ancak bu durum, Covid-19 salgını ve küresel parça kıtlığı da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ertelendi. Tesla, Semi'nin arka akslardaki dört bağımsız motorla çalıştırıldığını, 0-100 km/s hıza 20 saniyede çıkabileceğini ve 500 mile kadar pil menziline sahip olduğunu söylüyor. Fiyatların 150 bin dolardan başlayabileceği iddia edilirken, Walmart ve FedEx gibi işletmelerden düzinelerce siparişler geldiği belirtiliyor. 

Tesla'nın başkanı Robyn Denholm geçtiğimiz günlerde otomobil üreticisinin bu yıl 100 Semi üretebileceğini söyledi. Musk ise Tesla'nın 2024'te 50 bin tır üretmeyi hedefleyeceğini söyledi. Nevada lansman etkinliğine katılanlara atıştırmalık dağıtmak için Tesla kamyonuyla ilk kargo seferini tamamlayan PepsiCo, 2017'de 100 kamyon sipariş etmişti.

Aslında Tesla, elektrikli tır alanında tek üretici değil. Thor Trucks, Daimler ve Volkswagen gibi şirketler de bu alanda yaptığı işlerle dikkat çekiyorlar. Daimler, 2018 yılında Tesla'nın elektrikli tırına rakip olarak geliştirdiği tamamen elektrikli tırını tanıtmıştı. Ama Tesla, dünyanın en büyük tır üreticisi konumunda olan şirketten önce elektrikli tır üretmeye başlayacağını açıklamış, bu hareket "tarihi çalım" olarak nitelendirilmişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.