Hindistan merkezli agritech girişimi DeHaat, 60 milyon dolar yatırım alarak değerlemesini 700 milyon dolara çıkardı

2012 yılında Amrendra Singh, Adarsh Srivastav ve Shyam Sundar Singh tarafından kurulan DeHaat, tarım ürünlerini, kurumsal finansörler ve alıcı ve satıcıyı tek bir platformda bir araya getiriyor.
Hindistan merkezli agritech girişimi DeHaat, 60 milyon dolar yatırım alarak değerlemesini 700 milyon dolara çıkardı

Globalde öne çıkan agritech girişimleri arasında yer verdiğimiz Hindistan merkezli agritech girişimi DeHaat, yeni tur yatırımını aldı. Şirket, Sofina Ventures ve Temasek liderliğinde 60 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Tura RTP Global Partners, Prosus Ventures ve Lightrock India katıldı. Yeni gelen yatırımla DeHaat'ın değerlemesi 700 milyon dolara çıktı. 

2012 yılında Amrendra Singh, Adarsh Srivastav ve Shyam Sundar Singh tarafından kurulan şirket, Hindistan'ın önde gelen agritech şirketlerinden biri. Tedarik zincirinde ve tarım sektöründe üretim verimliliğini artırmak için yapay zeka destekli teknolojileri kullanıyor. Yani tarım ürünlerini, kurumsal finansörler ve alıcılar satan markaları tek bir platformda bir araya getiriyor. Çiftçiler; tohumlar, gübreler, ekipman, mahsul danışmanlığı ve pazar bağlantısı gibi çeşitli ihtiyaçlarına bağlıyor. Doğrudan rekabetçi kaynaklardan tohum, gübre ve mahsul koruma gibi çok çeşitli tarımsal girdilere erişebiliyor. 

Köy anlamına gelen DeHaat, Hindistan'da 110 bin köyde 1,5 milyon çiftçiyle çalışıyor. Bünyesinde 10 binden fazla girişimci yer alıyor. Çiftçiler DeHaat ile çalışmaya başladıktan sonra, DeHaat çiftçilerin sahip olduğu toprağı test ediyor ve toprağın bir profili çıkıyor. Böylece bulunduğu bölge itibariyle toprak neyin üretimine uygun, toprağın durumu nasıl, her şeyin test edilmesi sağlanıyor. Şirketin hedefi 2024 yılına kadar hizmetlerini 5 milyon çiftçiye ulaştırmak.

DeHaat, Seri A öncesi ilk yatırımı 4 milyon dolar olarak Mart 2019'da aldı. Daha sonra Nisan 2020'de Sequoia Capital önderliğinde 12 milyon dolarlık Seri A yatırımını aldığını duyurdu. Şirket, 2021'in Ekim ayında Sofina ve Lightrock'ın liderliği üstlendiği D Serisi yatırım turunda 115 milyon dolar yatırım aldı. Tura, mevcut yatırımcılar Prosus Ventures, RTP Global, Sequoia Capital India ve FMO'nun yanı sıra Temasek de katıldı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.