Meta, 11 binden fazla kişiyi işten çıkararak yüzde 13 küçülecek

Şirket, bugün yaptığı açıklama ile 11 binden fazla kişiyi işten çıkararak yüzde 13 küçüleceğini duyurdu. Eylül ayı verilerine göre Meta çatısı altında 87 binden fazla çalışan yer aldığını hatırlatalım.
Meta, 11 binden fazla kişiyi işten çıkararak yüzde 13 küçülecek

Meta'da gerçekleşmesi beklenen büyük ölçekli işten çıkarmanın bugün başlayabileceğini sizlere aktarmıştık. Şirket, bugün yaptığı açıklama ile 11 binden fazla kişiyi işten çıkararak yüzde 13 küçüleceğini duyurdu. Eylül ayı verilerine göre Meta çatısı altında 87 binden fazla çalışan yer aldığını hatırlatalım.

Söz konusu açıklama Mark Zuckerberg'in kaleminden yapıldı. Zuckerberg, tüm bu işten çıkarma kararıyla ilgili mesuliyeti üzerine aldığını dile getirdi.

Bu açıklama bir bakıma Jack Dorsey'nin geçtiğimiz günlerdeki açıklamasına gönderme olabilir. Zira Elon Musk'ın 3 bin 500'den fazla çalışanı işten çıkardığı dönemde Jack Dorsey Twitter'dan açıklama yaparak, sorumluluğun kendisinde olduğunu belirtmiş ve şirketi hızlı büyüttüğü için özür dilemişti. Bu açıklama pek çok kişi tarafından samimi bulunmayarak eleştirilmişti. 

İşten çıkarılanlara sağlanan haklar

Meta işten çıkardığı ABD'deki kişilere, kıdem tazminatı kapsamında 16 haftalık taban ücret artı her hizmet yılı için üst sınır olmaksızın iki hafta daha ödeme yapacak. Ayrıca 6 ay boyunca işten çıkarılan kişilere ve ailelerine sağlık sigortası sunulmaya devam edilecek. Bunlara ek olarak işten çıkarılanlara kariyer hizmeti ve göç desteği de sunulacak. 

ABD dışında çalışan ekiplerin de benzer desteklere sahip olacağı belirtiliyor. Bu arada 2023'ün ilk çeyreği boyunca işe alımların durdurulacağı da aktarıldı.

Zuckerberg tüm bu değişiklikleri gelirlerin bu yılın başında beklenenden daha düşük olması nedeniyle yaptıklarını ve hem Uygulama Ailesi hem de Reality Labs genelinde şirketin verimli bir şekilde çalıştığından emin olmak istediğini dile getirdi. 

Twitter'dan sonra Meta'nın da işten çıkarma ve küçülme yoluna gitmesi, Silikon Vadisi'ndeki çalışanları derinden etkilemiş olabilir. Önümüzdeki dönemde bu iki şirketin eski çalışanlarının kendi girişimleriyle gündeme gelemsi, Web3 alanına kayması ya da gelir elde etmek için gig ekonomisinden faydalanması söz konusu olabilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.