Meta, büyük ölçekte işten çıkarmalara hazırlanıyor

Büyük ölçekli işten çıkarmanın, Çarşamba günü başlaması bekleniyor. Eylül ayı verilerine göre Meta çatısı altında 87 binden fazla çalışan yer alıyor. Silikon vadisindeki iş gücü, gelir elde etmek için yeni alternatiflere kaymayı tercih edebilir. 
Meta, büyük ölçekte işten çıkarmalara hazırlanıyor

Twitter'dan sonra Meta da büyük ölçekte işten çıkarma için harekete geçecek. Şirketin işten çıkarma hamlesinin binlerce kişiyi etkilemesi bekleniyor. Zira Eylül ayı verilerine göre Meta çatısı altında 87 binden fazla çalışan yer alıyor. 

Konuya yakın kaynakların Wall Street Journal'a aktardıklarına göre, büyük ölçekli işten çıkarmanın Çarşamba günü başlaması bekleniyor. Meta'nın Twitter'a kıyasla çok daha büyük bir iş gücüne sahip olduğunu düşünürsek, işten çıkarmaların Twitter'dakinden çok daha fazla yankı uyandıracağını söylemek mümkün. 

Twitter'da şimdiye kadar yaklaşık 7 bin 500 kişilik iş gücünün neredeyse yarısı kadarının yani 3 bin 700 kişinin işten çıkarıldığını belirtelim. İşten çıkarılanlara iyi şartlar sunulduğunu belirten Musk, Twitter'ın günde 4 milyon dolar yaktığını dile getirdi. Bu rakam Meta uygulama ailesinde çok daha yüksek olabilir. 

Eylül ayında tüm şirket çapında işe alımı durdurduklarını açıklayan Mark Zuckerberg, ilerleyen dönemde küçülmeye gidebileceklerinin sinyalini vermişti. 

Ekim sonunda paylaştığı bir gönderi ile kazanç raporunu yorumlayan Zuckerberg, 2023 yılında sadece yüksek önceliğe sahip az sayıda alanda büyüme göstereceklerini ve bu alanlara yatırım yapacaklarını dile getirmişti. Bu bağlamda bazı ekiplerin anlamlı bir şekilde büyüyeceğini ancak diğer ekiplerin aynı durumda kalacağını ya da günümüze kıyasla az da olsa küçüleceğini duyurmuştu. 

İçinde bulunduğumuz küresel resesyon, teknoloji devlerini küçülmeye iterken, silikon vadisindeki iş gücü, gelir elde etmek için gig ekonomisinden güç alan yeni alternatiflere kaymayı tercih edebilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.