Yapay zeka destekli göz tarama platformu Eyenuk 25 milyon dolar yatırım aldı

ABD merkezli Eyenuk, diyabetli hastada en sık karşılaşılan göz sorunu diyabetik retinopatiye (DR) odaklanıyor. DR görme hücrelerinin yeraldığı ağ tabaka yani retina hasarı olarak tanımlanıyor.
Yapay zeka destekli göz tarama platformu Eyenuk 25 milyon dolar yatırım aldı

Yapay zeka destekli göz tarama platformu Eyenuk 25 milyon dolar yatırım aldı. 25 milyon dolarlık yatırım AXA IM Alts tarafından yönetildi. Yatırım turuna A&C Foelsgaard Alternativer ApS, T&W Medical A/S, KOFA Healthcare ve Kendall Capital Partners katıldı. Şirketin şimdiye kadar aldığı yatırım miktarı 47,4 milyon dolara çıktı. 

ABD merkezli şirket, diyabetli hastada en sık karşılaşılan göz sorunu diyabetik retinopatiye (DR) odaklanıyor. DR görme hücrelerinin yeraldığı ağ tabaka yani retina hasarı olarak tanımlanıyor. Kaushal Solanki tarafından kurulan şirket, DR'yi otonom olarak tespit etmek için yapay zeka destekli tarama teknolojisi geliştirdi. Şirketin geliştirdiği teknoloji retinal görüntüleme, DR tespiti hizmeti veriyor. Eyenuk, yeni gelen yatırımı platformunu genişletmek için kullanacak. 

Diyabet yönetimi, dijital sağlık ve sağlık teknolojisi içinde oldukça popüler bir alan. Çünkü 2019 yılında 28,7 milyon kişiye diyabet teşhisi konulduğu tahmin ediliyordu. Uluslararası Diyabet Federasyonu’na göre bu sayı 2045'e kadar yüzde 48 artarak 629 milyona ulaşacak. Bu yüzden bu alana yapılan yatırımlar her geçen gün artıyor.

Geçen aylarda bu alanda çalışan Digital Diagnostics 75 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. 75 milyon dolarlık yatırım turu, KKR liderliğinde gerçekleşti. Diğer katılımcılar arasında Cedar Pine, Kinderhook, 8VC, Optum Ventures, OSF Ventures, Gundersen Health System, Edward-Elmhurst Health Venture Capital ve Iowa Üniversitesi vardı. Şirketin toplam yatırım miktarı ise 130 milyon doların üzerine çıktı. 2010 yılında kurulan şirket, şeker hastalarında görülen göz rahatsızlığı olarak tanımlanan diyabetik retinopati hastalığını teşhis etmek için çalışıyor. Bunun için 2018'de FDA'dan onay aldığı yapay zeka sistemi  IDx-DR'i geliştirdi. ABD merkezli şirket, dermatolojik hastalıklar üzerine çalışan 3Derm Systems'ı satın aldığını duyurdu.

Google da bu alanı araştıran şirketler arasında yer alıyor. Şirket, Otomatik Retina Hastalığı Değerlendirmesi (ARDA) adı verilen diyabetik retinopatiyi tespit etmeye yönelik ürün üzerinde çalışıyor.  

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.