Google, araçların yıllık yakıt maliyetini göstermeye başlayacak

Google ayrıca arabalar için emisyon tahmini yani her aracın karbon emisyonu tahminlerini gösterecek. Bunu belirli araba modellerini benzerleriyle karşılaştırarak yapacak.
Google, araçların yıllık yakıt maliyetini göstermeye başlayacak

Araç kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak su ve enerji kaynaklarının tüketimi, hava, su ve toprak kirliliği artıyor. Google, sürdürülebilirlik alanında kapsayıcı projeleriyle gündeme geliyor. Şirket, bu yılki Search On etkinliğinde araçların yıllık yakıt maliyetini göstermeye başlayacak olan yeni çevrimiçi aracını tanıttı. Çevrimiçi araç, ilk olarak İngilizce olarak yayınlanmaya başlayacak. Bu özelliğin birkaç gün içinde kullanıma sunulacağı söylendi. 

Google ayrıca arabalar için emisyon tahmini yani her aracın karbon emisyonu tahminlerini gösterecek. Bunu belirli araba modellerini benzerleriyle karşılaştırarak yapacak. Google bunun için 2019'da sunulan en güncel algoritmik modelle Avrupa Çevre Ajansı (EEA) emisyon tahminlerini kullanıyor. Özellikle elektrikli araçların tahmini maliyeti, menzil ve şarj hızlarını da gösterecek olan çevrim içi aracın bir diğer amacı kullanıcıların elektrikli araç satın alma kararını kolaylaştırmak. 

Google, tüketicilerin sürdürülebilirlik hakkında gerçekten nasıl düşündüğünü anlamaya çalışıyor. Bu doğrultuda, popülerlik kazanan sürdürülebilir davranışları belirlemek üzere bir dizi çevrim içi araç piyasaya sürüyor. Şirket, Eylül ayında “yeşil rota” adlı rota sistemini uygulamaya geçirdiğini duyurdu. Bununla amaç, iklim mücadelesi kapsamında kullanıcılara arabalarının daha az yakıt yakacağı bir rota sunmak idi. Bugün yapılan açıklamaya göre Google; trafik, yokuş ve diğer faktörlere göre en düşük karbon emisyonu oluşturabilecekleri yollara yönlendirilen uygulamanın rota modu genişletiliyor. Öncelikle ABD ve Kanada'da başlatılan uygulama, bugünden itibaren Fransa, İrlanda, Polonya, İspanya ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere yaklaşık 40 Avrupa ülkesinde kullanılmaya başlanacak.

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nın (NREL) danışmanlığında ve Avrupa Çevre Ajansı’ndan alınan bilgilerlerle yapılan proje sayesinde 2022 yılında araçların sebep olduğu sera gazı salınımları için büyük oranda bir azalma olacağını öngörülüyor. Çünkü Google Haritalar uygulaması, bazı rotalarda yakıt verimliliği tahminlerini görüntülüyor. Haritalar, yakıt verimliliğini varsayılan olarak sizin için seçtiği rotalara dahil ediyor. Şirket, bu sayede yılda 1 milyon tondan fazla karbon emisyonunu önlemeyi hedefliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.