20 milyon dolar yatırım alan Coral, xNFT ve Backpack ile gündemde

Şirket, yatırımı xNFT'ler için interaktif kripto cüzdanı Backpack'i geliştirmek için kullanacak. Coral ekibi xNFT'nin Web3 akıllı telefonu Saga'daki native uygulamalarda çalışmasını amaçlıyor.
20 milyon dolar yatırım alan Coral, xNFT ve Backpack ile gündemde

Solana geliştiricileri için araçlar sunan Coral, FTX Ventures ve Jump Crypto liderliğinde 20 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna katılanlar arasında Multicoin Capital, Anagram ve K5 Global yer aldı. Şirket, yatırımı xNFT'ler için interaktif kripto cüzdanı Backpack'i geliştirmek için kullanacak. Bu noktada xNFT'lerin yürütülebilir (executable) tokenize kodlar olduğunu belirtelim. Üstelik xNFT'ler, yürütme üzerindeki mülkiyet haklarını da temsil ediyor. 

Girişimin faaliyet alanı 

Armani Ferrante tarafından kurulan Coral, geçmişte Solana geliştiricileri için Anchor Framework'ünü yayına aldı. Şirket, şimdi de Backpack ürününü geliştiriyor. Ferrante, verdiği röportajlarda Backpack için Web3'ün iPhone'u benzetmesini kullanıyor. Ferrante'ye göre, iPhone için iOS işletim sistemi ne ise, Backpack de Web3 için aynı işlevi taşıyor.  Backpack sayesinde kullanıcılar özel anahtarlarını (private key) yönetebilecek ve xNFT'lerine erişebilecek. Backpack'i xNFT'lerin işletim sistemi olarak tanımlamak da mümkün. 

Günümüzde cüzdanları iPhone'dan ziyade Blackberry'lere benzeten şirket, bu cüzdanları "token özelinde varlık yönetimi araçları" olarak tanımlıyor. Bu bağlamda Coral, tüm kripto varlıklarınızı yönetebileceğiniz bir cüzdan geliştirmek üzere harekete geçiyor. Blog yazısında şu ifadelere yer veriliyor: 

"Mango margin hesaplarınızı yönetebileceğiniz, DeGods'larınızı stake edebileceğiniz ya da Magic Eden listesine web'den değil native olarak tek bir arayüzden baktığınızı hayal edin. Kendi çözümünüzü içeren kendi token protokolünüzü oluşturmak istediğinizi ve bunu yayına almak için kimseyi ikna etmek zorunda kalmadığınızı düşünün. xNFT'ler, tüm bunları mümkün kılan, standardı kıran bir standart. "  

Bununla beraber Coral'ın ReactxNFT isimli bir geliştirici aracı sunduğunu belirtelim. Web3 için Apple’ın Swift ve UIKit'i yerine geçiyor. ReactxNFT ile geliştiriciler, API'lardan faydalanarak Backpack'te kullanıcı deneyimi oluşturabilecek. 

Backpack'in discord topluluğu 2 binden fazla üyeye sahip. Bugüne kadar Backpack için yalnızca Discord üyelerine erişim veren Coral, bugünden itibaren Backpack'i özel beta aşamasına taşıyor. Ayrıca Backpack'in kodu açık kaynak olarak olarak yayınlayacak. Bununla beraber Solana'daki en büyük 10 projes, Backpack'in protokolünü destekleyecek projeler üzerinde çalışıyor.

xNFT ve Web3 akıllı telefonu Saga 

Hatırlarsanız Solana'nın Web3 odaklı mobil telefonu Saga'nın öne çıkan detaylarını sizlerle paylaşmıştık. Armani Ferrante'nin söylediğine göre, Coral ekibi xNFT'nin Saga'daki native uygulamalarda çalışmasını amaçlıyor. Kullanıcılar, Saga uygulama mağazasından bir uygulama indirir gibi, xNFT indirebilecek. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.