Mullen, elektrikli araç girişimi Bollinger Motors'u 148,2 milyon dolara satın aldı

Mullen, elektrikli arazi kamyonetleri üretmek amacıyla 2015 yılında faaliyete geçen Bollinger Motors'un faaliyetlerini kontrol etme ve gelecek stratejilerini belirleme hakkına sahip oldu.
Mullen, elektrikli araç girişimi Bollinger Motors'u 148,2 milyon dolara satın aldı

ABD'li otomotiv üreticisi Mullen, elektrikli araç girişimi Bollinger Motors’un hissesini satın aldı. Mullen, Perşembe günü şirketin yüzde 60'lık hisse payını sahip olduklarını açıkladı. Mullen, elektrikli arazi kamyonetleri üretmek amacıyla 2015 yılında faaliyete geçen Bollinger Motors'un faaliyetlerini kontrol etme ve gelecek stratejilerini belirleme hakkına sahip oldu. Anlaşma gereği Robert Bollinger CEO olarak kalmaya devam edeceği söylendi. 148,2 milyon dolarlık satın almanın amacı rekabetin kızıştığı ve hızla büyüyen elektrikli otomotiv sektöründe konumunu güçlendirmek.

Elektrikli araç sektörüne yapılan yatırımlar gün geçtikçe artıyor. İçten yanmalı araçlar, yaydıkları sera gazları nedeniyle atmosferdeki karbondioksit miktarını en çok artıran etmenler arasında yer alıyor. Bu yüzden otomotiv araç üreticilerinin en önemli gündemi elektrikli araçlar... Bu noktada Tesla, Rivian gibi elektrikli araç üreticileriyle rekabet edebilmek için yeniden organize olmaya başladı.

Geçen Haziran ayında Alman otomobil üreticisi Volkswagen, elektrikli araç şarj şirketi Electrify America'daki azınlık hissesini Siemens'e sattığını duyurdu. Siemens'in bu anlaşma sonucu şirketin yaklaşık yüzde 10'luk hissesine sahip olduğu açıklandı. Satın alma anlaşmasının değeri 2,45 milyar dolar olduğu belirtildi.

Bir taraftan aynı ay Güney Kore merkezli elektronik şirketi LG Electronics, elektrikli araç sektöründe yaptığı yeni bir yatırım haberiyle gündeme geldi. LG, elektrikli araçlar için batarya şarjı geliştiren AppleMango'yu satın aldığını duyurdu. Satın almanın finansal detayları açıklanmadı. LG, AppleMango'yu elektrikli araç şarj istasyonu operatörü GS Energy ve BT çözüm sağlayıcısı GS Neotek ile ortak satın aldı. Anlaşmaya göre LG, AppleMango'nun yüzde 60'lık hissesini sahip oldu. Şirketin yüzde 34'lük hissesini GS Energy satın alırken yüzde 6'lık hisse ise GS Neotek'e verildi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.