LG Electronics, elektrikli araçlar için batarya şarjı geliştiren AppleMango'yu satın aldı

Satın almanın finansal detayları açıklanmadı. Ama yerel kaynakların yaptığı tahminlere göre gerçekleştirilen satışın hacminin 7,8 milyon dolar (10 milyar KRW) olduğu düşünülüyor. 
LG Electronics, elektrikli araçlar için batarya şarjı geliştiren AppleMango'yu satın aldı

Güney Kore merkezli elektronik şirketi LG Electronics, elektrikli araç sektöründe yaptığı yeni bir yatırım haberiyle gündeme geldi. LG, elektrikli araçlar için batarya şarjı geliştiren AppleMango'yu satın aldığını duyurdu. Satın almanın finansal detayları açıklanmadı.

LG, AppleMango'yu elektrikli araç şarj istasyonu operatörü GS Energy ve BT çözüm sağlayıcısı GS Neotek ile ortak satın aldı. Anlaşmaya göre LG, AppleMango'nun yüzde 60'lık hissesini sahip oldu. Şirketin yüzde 34'lük hissesini GS Energy satın alırken yüzde 6'lık hisse ise GS Neotek'e verildi.

LG Electronics’in kıdemli başkan yardımcısı Paik Ki-mun, bu hamlenin şirket için önemli olduğunu belirterek bunun şirketin elektriki araç piyasasındaki rekabet gücünü artıracağını düşündüğünü söyledi. 

Frost & Sullivan’ın yaptığı Global Endüstriyel Batarya Pazarı araştırmasına göre 2023’te pazarın 22,3 milyar dolara ulaşması bekleniyor. LG Electronics, alanın potansiyelini fark eden ilk şirketlerden biriydi. Şirket, 2013 yılında LG Vehicle Component Solutions şirketini kurarak elektrikli araç sektörüne girmişti. Bundan beş yıl sonra bu işi genişletmek için Avusturya merkezli otomotiv aydınlatma şirketi ZKW’yi satın almıştı.

2020 yılında dünyanın en büyük 3. otomotiv parça üreticisi olan Kanada merkezli Magna International ile ortak bir girişim kurmak için iş birliğine gitti. Mart 2022'de LG Energy Solution'un ABD'de elektrikli batarya üretmek için 1,4 milyar dolar yatırım yapacağı açıklandı. Tesla, Lucid Motors, General Motors ve Proterra gibi şirketlere elektrikli batarya sağlayan LG, fabrikanın Arizona'da kurulacağı belirtildi. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.