Tarım teknolojileri üzerine odaklanan Produze, 2,6 milyon dolar yatırım aldı

Produze, çiftçilerinin ürünlerini doğrudan uluslararası perakendecilere satmasına aracılık ediyor. Aynı zamanda, uluslararası perakendecilerin daha kaliteli ürünler elde etmesine yardımcı oluyor. 
Tarım teknolojileri üzerine odaklanan Produze, 2,6 milyon dolar yatırım aldı

Tarım teknolojileri üzerine odaklanan Produze'de 2,6 milyon dolar aldı. Hindistan merkezli girişime yapılan yatırım, Accel tarafından yönetildi. Diğer katılımcılar arasında All In Capital, Ninjacart, Sammunati, Drip Capital, Ranjith Mukundan, Stellapps yer aldı.

2022 yılında Ben Mathew, Gaurav Agrawal, Rakesh Sasidharan ve Emil Soman tarafından faaliyete geçti. Produze, çiftçilerinin ürünlerini doğrudan uluslararası perakendecilere satmasına aracılık ediyor. Aynı zamanda, uluslararası perakendecilerin daha kaliteli ürünler elde etmesine yardımcı oluyor. Şirket, önümüzdeki iki ay içinde Avrupa ve ABD'de ofis açmayı planlıyor.

Kurucuları arasında yer alan Ben Mathew, “Tarım üreticilerinin ürünleri için daha fazla kar elde edebilecekleri uluslararası pazarlara güvenilir bir şekilde erişmelerine yardımcı oluyoruz” diyerek şirketin misyonunu açıklıyor.

Bir tarım ürünün üretildikten sonra hasat edilmesi, paketlenmesi oldukça uzun ve zahmetli bir süreç. Gıdanın topraktan tabağa gelmesi için öncelikle üretim bölgesinden tüketim bölgesine taşınması, piyasaya arz edilmesi ve market, manav ya da pazarlarda satışa sunulması gerekir. Bu karmaşık süreç neredeyse yüzde 25 ila yüzde 30'luk değer kaybına neden oluyor. Produze tam da bu noktada devreye girerek üreticilere ve perakendecilere maliyet avantajı sağlıyor. 

Accel, 2021'in Eylül ayında finansal teknoloji çözümleri sunan bir girişim olarak karşımıza çıkan Fransa merkezli Swan'a yatırım yaptı. A serisi yatırım turunda 18,7 milyon dolar yatırım aldı. 18,7 milyon dolarlık A serisi yatırım turu Accel liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turuna Accel'in haricinde ise şirketin eski yatırımcılarından olan Creandum ve Bpifrance de katıldı. SaaS şirketleri, pazar yerleri ve diğer finansal teknoloji girişimleri ile birlikte çalışan Swan, müşterilerine BaaS (banking-as-a-service) çözümleri sunuyor. Şirketlerin çeşitli bankacılık servislerini platformlarına eklemelerine olanak sağlayan bir servis sunan Swan, bu servisleri API'lar üzerinden sunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.